Moda

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi

 

 

Kıyafet seçimi; yerine göre, ortamın özelliğine göre, yaşa bağlı olarak, bireysel tarz anlamında ve en önemlisi de vücut yapısına göre farklılıklar göstermektedir. Her kadın şık olmayı ister ama şık olmak çok pahalı kıyafetlerle olamayacağı gibi bir başkasının üzerinde görerek aynısını giymekle de olmaz. Kısaca şıklık vücut tipini tanıyarak, varsa kusurlarını kamufle ederek gerçekleşecek bir durumdur.

Vücut Tipi Neye Göre Belirlenir? Kaç Tür Vücut Tipi Vardır?

Vücut Tipi Neye Göre Belirlenir;

Omuz, göğüs, bel, kalça bölümlerinin birbirleri ile oranları üzerinden ölçüm yapılarak belirlenir.

Vücut Tipleri Nelerdir;

Elma, Armut, Kum Saati, Oval, Dikdörtgen, Ters Üçgen şeklinde sınıflandırılır.

Elma Tipi Vücutlar;

Bu tipe giren kadınların göğüs bölgeleri kalçaya oranla daha geniş olup, geniş omuzlu, kol ve bacakları genelde ince olan, basen kısmı göğüslere oranla dar olan vücut tipleridir. Bu tipler dar pantolon yerine bol boru pantolonları tercih etmeli, etek seçimimde de belden büzgülü, bol etek ve elbiseler giymelilerdir. Göğüs kısmı daha üste oturan aşağıya indikçe genişleyen elbiseler ideal seçimlerdir. Abartılı kolyeler ile göğüs kamuflesi çok işe yaramaktadır.

Armut Tipi Vücutlar;

Bu tipe sahip olan kadınlar, elmanın tam tersidir ve göğüs kısmı dar, kalça tarafı ise daha geniştir. Bu nedenle genelde kalçayı örtecek uzunluktaki tunikler giyerek kamufle etmelidir. Göğüs darlığını kamufle etmek için omuzlara vatkalı, bol elbise modelleri en ideal seçimdir denebilir. Ayrıca tunik etek, tunik pantolon en sık kullanacakları kıyafet seçimleri olmalıdır.

Kum Saati Vücutlar;

En ideal vücut tipidir. Kadınların en tercih ettiği, imrendiği vücut tipidir. Kalça ve basen aynı ölçülerde bel ise oldukça incedir. Bu nedenle kum saatine benzediği için bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu vücut tipine sahip olan kişiler her türlü giyinme şansına sahiptir. Ayrıca diğer vücut tiplerinin giymeye cesaret edemedikleri, hatta hiç denemedikleri kıyafetleri rahatlıkla giyebilirler. Örneğin; Vücuda oturan balık elbiseler, dar kalıplı etek, pantolon ve elbiseler, Mini, midi, maksi boylar, dar, bol, ince kumaş, kalın kumaş hiç fark etmeyeceğinden avantajlı vücut tipidir.

Oval Vücutlar;

Genelde dar omuz, dar kalça fakat geniş gövdeli olan vücut tipleridir. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar vatka kullanarak omuz darlığını giderebilir. Bol dikim ve mümkün olduğunca boyuna çizgili kumaşlardan olan tunik tarzındaki kıyafetleri tercih etmelidir. Koyu renkler de tercihi olmalıdır.

Dikdörtgen Vücutlar;

Bu vücut tipine sahip olan kadınlar kumaş desenlerinden yararlanabilir ve özellikle de elbiselerin yan dikişlerindeki aldatıcı farklı renkler uzaktan kum saati gibi bile görünebilecek kadar göz yanılmaları ile şık görünebilir. Genelde vücuda oturmayan giysileri tercih etmelidir.

Ters Üçgen Vücutlar;

Ters armut da denebilir yani göğüs kısmı geniş kalça kısmı dar olan vücut tipidir. Vatka kullanmasına gerek yoktur. Geniş paçalı pantolon, geniş paçalı tulum ya da bol elbiseler tercih etmelidir.

Giyim Tarzları ve Kıyafet Seçimi

Vücut Tipine Göre kıyafet giymek kişiye özel giyim tarzını etkilese de salaş tarzı temsil eden giysiler hem daha rahat hem de kamuflaj yapılabilen kıyafetlerdir. Abartılı takılar renkli ve sıra dışı aksesuarlar, özgürlüğü anımsatan serbest ve rahat kıyafetler son yıllarda daha da ilgi çekmeye başlamıştır. Örneğin yıllarca iş yerinde resmi giyinmek durumunda olan kadınların emekli olunca daha rahat tarzları tercih etmeleri ya da halen çalışanların hafta sonlarında ya spor giyinmesi ya da salaş giyinmesi yadırganmamalıdır. Klasik giyim, Spor giyim, Resmi giyim, Bohem tarzı giyim, Avangart giyim, Maskülen giyim, Efeminen giyim, Elegan giyim, Retro giyim, Vintage giyim gibi daha pek çok giyim tarzı bulunmaktadır.

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimine Uyuluyor Mu?

70 li, 80 li yılların zarafeti maalesef şimdilerde hiç kalmadı diyebiliriz. Hatta elbise ya da etek giyen kadınların sayıları bile azalmış durumda. Daha da kötüsü rastgele giyinen kamufle edilmesi gereken yerlerini adeta sergilercesine dolaşmaları da inanılır gibi değil.

Çok kilolu ve basenleriniz varsa lütfen tayt giymeyin. Giyseniz bile basen bölümünü kapatacak ölçülerde tunik giymeyi ihmal etmeyin.  Kilolu iseniz bedeninizden daha dar olan elbiseleri giymekten kaçının ya da lütfen toplayıcı korse giymeyi deneyin.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu