Diyet Önerileri

Canan Karatay Patlamış Mısır Diyeti

Canan Karatay Patlamış Mısır Diyeti

 

Evlerde özellikle kış aylarında tüketilen patlamış mısır diyeti uygulandığınızı biliyor muydunuz? Evet Canan Karatay patlamış mısır diyeti oldukça etkili olduğu artık bilinmektedir.

Canan Karatay patlamış mısır diyeti bazı diyetisyenler yağsız olması koşulu ile bu diyetin faydalı olduğu konusunda ifadelerde bulundular.  

Mısır besin değeri yüksek olan bir besin maddesidir. Lifli olması nedeniyle de ara öğün oluşturulabilecek bir besindir. Patlamış mısırı yağsız olarak ara öğünlerde tüketmek istediğinizde hem besleyici hem de faydalıdır.

Patlamış Mısırın Faydaları

  • Patlamış mısır tam tahıllı bir besindir. Diğer tahıllı besinlere göre lif yönünden oldukça zengindir. Günlük diyet programlarına göre kadınların günde 25 gr, erkeklerin ise 38 gr tahıl almaları gerekir.
  • Patlamış mısır tahılda olduğu gibi proteinde de zengin bir değere sahiptir. Bir porsiyon patlamış mısır 4 gram lif, 4 gram protein ve 110 gr kalori içermektedir. Bu kadar faydalı olan bir besin güçlü kılanda taşıdığı bu besin değerleridir.
  • Yaşlanma karşıtı olan antioksidanlar patlamış mısırda bol miktarda bulunur. Kalp sağlığını korur. Azalan kanser riskini çilek ve çayda bulunan polifenoller çok miktarda bulunur. Şifa kaynağı bir besindir. Ama yağsız ve tuzsuz olması şartıyla!
  • Patlamış mısır yağsız ve tuzsuz ise kalorisi düşüktür. Bu nedenle 3 bardak patlamış mısır yiyebilirsiniz.

Patlamış Mısır Kaç Kaloridir?

Hazır olarak satın aldığınız yağlı ve tuzlu olan bir patlamış mısırın kalori değeri tam 450 Kcal’dir. Bu günlük kalori ihtiyacının dörtte birini karşılıyor. Bu yüksek kaloriye yağ ve tuz neden olmaktadır. Peki o halde yağsız ve tuzsuz patlamış mısır kaç kalori 131 Kcal’dir. Bir kâse patlamış mısır yani büyük boy kâse 187 kaloridir. Şöyle de izah edebiliriz; bir avuç yağsız ve tuzsuz patlamış mısır 47 kalori, bir porsiyon ise 131 kaloridir. Şimdide 100 gr tuzlu ve yağlı patlamış mısırın kalori değeri ise 246 kalori’dir.

Patlamış Mısır Diyeti

Kilo vermeye çalışıyorsanız en sağlıklı atıştırmalıklardan biri patlamış mısır olduğunu belirtmek isteriz. Yağsız ve tuzsuz bir kâse patlamış mısırı diğer atıştırmalıklardan daha yüksek bir besin değerine sahiptir. Kalorisi düşüktür ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Canan Karatay patlamış mısır diyetin için özellikle belirtilen husus, yağsız ve tuzsuz olan patlamış mısır kilo yapmaz. Ölçüsü ne olursa olsun. Yağ ve tuz barındırmadığı sürece diyetiniz için ara öğünlerde tüketilmesi önerilen en güzel atıştırmalık olduğu ifade edilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu