Sağlıklı Yaşam

Şeker Hastaları Çikolata Yiyebilirler Mi?

Şeker Hastaları Çikolata Yiyebilirler Mi?

 

Çikolata tüketilmesinin şeker hastalığına neden olduğu inanışı yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde artık çürütülmüş bir hurafedir. Uzmanlar çikolata içerisinde bulunmakta olan antioksidan maddeler sebebi ile artık şeker hastalarının çeşitli yasaklıkları listesinde bulunmadığını belirtiyorlar.  Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları bölümünde çalışmakta olan Dr.Sinan Tanyolaç sunmuş olduğu verilerde şeker hastalığı günümüz çerçevesinde oldukça sık bir şekilde artmaktadır.  Yapılan en son ki çalışmalar sonucunda ülkemiz çerçevesinde her 10 kişiden birinde bu şeker hastalığı görülmektedir. Özellikle de önümüzdeki 24 sene boyunca bu hastalığın yine her 4 kişi içerisinden birinde görülebileceği tahmin ediliyor.

Şeker Hastalığında Amaç Diyettir

Şeker hastalığının tedavi aşamalarında en önemli amaç diyet yapmaktır. Yaşam şeklinin düzenlenebilmesi ve yine günlük olarak kalori alımlarının kısıtlanabilmesi bu tedavinin esas başarısını oluşturuyor. Diyet içeriği beraberinde insandan insana göre değişim göstermektedir ve yine temelinde alınmakta olunan kalorinin harcanılan kaloriden az olmasını barındırmaktadır. Düşük karbonhidratlı olan çeşitli diyetler yine yağdan daha fakir olan bazı diyet çeşitlerine göre kısa dönem çerçevesinde çok daha yüksek oranlarda kilo kayıplarına sebep olmaktadır.

Kan şekeri ve kan yağları oranlarında azalma gösterebilen çeşitli unsurlarda vardır. Ancak uzun dönem çerçevesinde piyasa üzerinde tavsiye edilmekte olan diyetlerin hiçbirinin birbirlerinden anlamlı bir şekilde hiçbir farklarının olmadığı kanıtlananlar arasında yer alıyor. Günlük olarak gıda alımı konusunda yukarıda bahsettiğimiz unsurlardaki çeşitli diyetlerde kesin olarak sınırlamalar bulunmuyor. Bir süre sonra da yine bu hastaların diyetlere uyumlarını zorlaştırıyor.  Diyete ilk başlamakta olan bireylerde oldukça yüksek motivasyon beraberinde kısa süreli yine kilo kayıpları gözleniyor ancak motivasyonun azalması beraberinde verilen veriler ile birlikte kilolar geri alınabiliyor. Bu gibi diyetlere de “yoyo” diyeti diyoruz.

Hangi Tür Çikolata Yenilebilir?

Hangi tür çikolataların yenilebileceğine gelirsek yapılan bir çalışma ile gün içerisinde 100gr bitter çikolata verilen sağlığa sahip bireyler ile çikolata verilmeyen gruplara göre damar genişlemelerinden sorumlu olan nitrik oksit salınımının çok daha yükseldiği görülmüştür.  Ayrıca bu kişilerin insülin dirençlerinde kırılma gözlemlenmiş olunup kolesterol seviyelerinde de iyileşmeler görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu