Diyet Önerileri

Diyet Yapmak İsteyenlere Öneriler

Diyet Yapmak İsteyenlere Öneriler

Öncelikle diyete başlamak isteyen kişiler istikrarlı ve kararlı olmak önemlidir. Diyet yapmak hiç acıkmamak demektir. Gün içerisinde acıkıyorsanız, açlık duygusu hissediyorsanız o diyette bir yanlışlık var demektir. Peki, nasıl hiç açlık hissedilmez?

 

Tıka basa dolmadan yiyerek acıkırsan o yediklerinin bir kısmı yağ olur ve vücut tekrar aç kalmaktan korkar stok yapmak ister. Vücudu sürekli uyarmak sinidirim sistemini uyanık tutmak şarttır. Diyet esnasında sürekli protein ağırlıklı yememek, kesinlikle karbonhidrat ve yağıda gerekli oranda almak demektir! Diyette amaç önce sağlıklı beslenme sonra fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır.

 

Diyet ve Sonrası

Diyet toplumumuzda antipati toplamış bir kelimedir. Asla duymak istemediğimiz kelimelerden biri kilolusun lafıdır. Aslında kabul etmeliyiz ki fazla kilomuz olduğu için diyet yaparız. Ya da sağlığımız risk altında bunun için sağlıklı ve yeterli beslenmeliyiz. Ya sonrası!  Sonra kazandığımız zaferin sarhoşluğundan eski beslenme düzenimize geri döneriz ve duygusal tatmin için yiyenler yeme dürtülerinin bilincinde olmalıdırlar.

 

Gerçekten mideniz boş olduğu için mi yoksa başka bir şey için sıkıntılı olup daha iyi hissetmek için mi yemek istediğinizin farkına vardığınızda bu bilince ihtiyacınız vardır. İlk başta” aç” hissettiğinizde ki duyguları incelemeye almak gerekir. Aşırı yemek sizi  daha fazla yeme isteği uyandıran gıdaya verilen isimdir. Kilo kontrolünü sağlayabilmek için kişinin öncelikle kendisine yemek yediren düşüncelerini ve yeme alışkanlıklığını çözmesi gerekir.

 

Diyet Yaparken Kararlı Olmak

Kendinizle ilgili bir olumlama listesi oluşturun ve bunu her gün yüksek sesle okuyun. Yanınızda taşıyacağınız bu deftere kendinizi üzgün ve karmaşık hissettiğinizde uygun bir ortam bulduğunuzda bu duygularınızı kaydedin.  Bu kayıt iniş çıkışlarınızın ve yeme dürtünüzün arasındaki bağı fark edip kontrol etmede size avantaj sağlar.

 

Başarılı bi bir şekilde kilo vermek için kişinin kendi içinde büyük bir güvene ihtiyacı vardır. eğer kendinize güveniniz yoksa bir kaç temel adımla işe başlamak faydalı olabilir. Örneğin kendinize iyi davranın. Nedeni ne olursa olsun yeterli derecede iyi ve değerli hissedememek bizim çocukluğumuzda edindiğimiz bir hasardır. Böylece bu hislerin içimizde yarattığı boşluğu yiyeceklerle doldurma ihtiyacı duyarız. Bilinçaltımızla tam bir uzlaşma sağlayamazsak kilomuz bilincimizin değil bilinçaltımızın istediği rakamda kalacaktır! Sağlıklı beslenerek hayat boyu diyet yapmaktan kurtulabileceğinizi de unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu