Anne - Çocuk

Bebeklerde Emzirme

Bebeklerde Emzirme

Emzirme ilk birkaç hafta düzensizdir ve bebek istendiği kadar sık emzirilmelidir. Aynı anda iki memeyi emzirmek için idealdir. Ancak, bu her zaman olmaz. Bebeğiniz bir seferde bir memeden emziriyorsa, bir dahaki sefere diğer taraftan emzirmeniz gerekecektir. İlk 10 dakikadan sonra çıkan süt daha yağlıdır; Bebekte dolgunluk hissi yaratın. Bu nedenle tek meme emmek yeterli olabilir. İlk
6 ay günde 10-12 kez emmek ve gece beslenmek normaldir. Emzirilen bebeğe su verilmesi gerekli değildir. Meyve püresi ve pirinç gibi ek besinler 6 ay sonra verilmelidir.

Bebekte Bağırsak Hareketleri ve İdrara Çıkma Sıklığı 

Bebeğiniz ilk ayda çok sayıda (günde 68 kez) bağırsak hareketlerine sahiptir. Emzirilen bebeklerin dışkıları gevşektir. Dışkılar ilk birkaç gün yeşilimsi ve daha sonra altın sarısı bir renge dönüşür. Formül mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha yapışkan ve daha seyrektir. Bu çocuklarda kabızlık da olabilir. Çocuğun günde en az 68 kez idrara çıkması gerekir. Bu, beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir veya iki ay sonra bebek her 23 günde bir bağırsak hareketi yapabilir ki bu normaldir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu