Kadın Dünyası

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoz Da Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Menopoz, insan hayatında yaşanan doğal döngülerden  biridir. Belli bir yaşa gelmiş her bayan artık adet görmez ve buna bağlı olarak, menopoza giren kadınlarda üreme sone erer. Bu dönemde östrojen üretimi ilk olarak yavaşlar daha sonra tamamen ortadan kalkar. Yine her ay düzenli bir şekilde görülen adet kanamaları menopoz dönemine girildiğinde tamamen kesilir.

Dünyada genel olarak bakıldığında 45 ila  55 yaşları arasında her kadınlar menopoza girmektedir. Yine ülkemiz kadınları üzerinde yapılan araştırmaya göre 40 ila 50 yaşları arasında menopoz dönemi başlamaktadır.  Menopoz döneminde girmek doğal yollarla olabileceği gibi bazı faktörlerde etki edebiliyor. Örneğin erken menopozda genetik faktörler, kronik rahatsızlıkların tedavileri ( kemoterapi gibi) günlük yaşamda karşılaşılan sinir ve stres gibi durumlar erken menopozu beraberinde getirmektedir.

Menopoz Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Menopoz öncesi belirtiler nelerdir? Menopoz süresi 12 ay olarak tespit edilmiştir. Bir kadın 12 ay boyunca hiçbir şekilde kanama ile karşı karşıya kalmamış ise artık menopoza girmiş demektir. Menopoz belirtileri ise;

  • Her zaman görülen adet kanaması miktarında değişikliklerin yaşanması (bazı kimselerde miktar azalırken bazı kimselerde  bu miktar fazlaşabilir)
  • Menopoz belirtilerinden en yoğun şekilde görüleni ise ateş basmasıdır.
  • Kişilerde görülen depresyon ve bunalma gibi durumlar menopoz belirtisi olabilir.
  • Uyku düzeninin bozulması, bu dönemde kadınlar ya çok uyur ya da uyku düzeni aşırı şekilde bozulur.
  • Sinirlilik ve sürekli moral bozukluğu,
  • Baş ağrıları ve kronik eklem ağrıları görülebilir.
  • Saçlarda dökülme ve saç tellerinde incelmeler.
  • Cinsel isteksizlik.

Gibi durumlar menopoz döneminde görülen belirtilerdir. Bu dönemde kadınlar morallerini yüksek tutmalı ve kesinlikle kendilerini oyalayacak hobiler edinmelidir.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Menopozda beslenme nasıl olmalıdır? Menopozda kadınlar beslenmelerine ekstra özen göstermelidir. Burada yaşanan östrojen azalmasına bağlı olarak e ve d vitamini vücutta azalır. Bu nedenle bayanların bol miktarda d vitamini almaları ve yine e vitamini almaya özen göstermeleri gerekir. Tüm bunlara ek olarak hazır ve yağı gıdalardan kaçınmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü menopoz sonrası vücut metabolizması yavaşlar ve kadınlarda hızla kilo alımları görülebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için mutlaka hafif ve sağlıklı gıdalar ile beslenmek gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu