Kadın Dünyası

Regl Zamanı Yaklaşınca Kadınlar Hangi Tatlıları Tercih Eder?

Regl Zamanı Yaklaşınca Kadınlar Hangi Tatlıları Tercih Eder?

 

Bu soruya cevap aramadan önce kadınların bu dönemde niye iştahı açılır ve “tatlı krizi” adını verdikleri durumu yaşarlar, bu soruya cevap aramak daha doğru olur.

Kadınlar Regl Dönemi Öncesi Ve Regl Döneminde Niye İştahları açılır, Tatlı Krizine Girerler?

Bu dönemlere gelindiğinde kanda bulunan progesteron ve östrojen hormonlarında dengesizlikler oluşur. Östrojen hormonu bu dönemde azalır. Bu durum kan şekerinin düşmesine sebep olur. Açlık hissi duymamıza ve tatlı ürünlere yönelmemize sebep olur. Bu dönemde vücudumuzda magnezyum  seviyesinde de düşüşler yaşanır. Bu da tatlı ihtiyacımızı tetikler. Bunun yanında tatlı tüketiminin artıran psikolojik etkiler de mevcut.

Regl Zamanı Rahatlatan Tatlılar

Regl dönemi kadınlar, vücutta şeker düzeyinin ciddi bir şekilde azalmasından dolayı en çok, karbonhidrat değeri yüksek ağır tatlılara yönelmekle birlikte çikolatayı da çok fazla tüketirler. Çikolata tüketiminin sebebi sadece tadı değildir. İçeriğindeki bazı maddeler regl dönemlerinde kadınlara iyi geldiği bilimsel araştırmalarda da yer almaktadır.

Çikolata yoğun bir miktarda yağ, şeker ve karbonhidrat içeren bir üründür. Ayrıca ksantin, kafein, theobromin ve sempatomimetik aminler olan tiramin ile feniletilamin içermekte olup vücutta uyarıcı etkiye sahiptirler. İçerindeki bu maddeler sayesinde çikolata vücutta sakinleştirici, anksiyotik bir etki yaratarak kadınları rahatlatıcı bir et etki yarattığı da bildirilmiştir.

Regl Döneminde Tatlı İhtiyacı Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu dönemde ihtiyaç duyulan karbondioksit ve şeker daha ileriki zamanlarda ciddi bir şekilde kilo almaya sebep olabilir. Tabi bu kişilerin metabolizmalarıyla alakadar olsa da aşırı tüketim herkes için risktir. Bu yüzden yenilenlere dikkat etmeli mümkünse tatlı ihtiyacını kesecek ürünlere yönel inmelidir.

Tatlı İhtiyacını Önlemek İçin Ne yapmalı?

Az miktarda ve sık sık yemek-yemek kan şekerinin düşmesinin önüne geçmeyi sağlar. Belirli bir kalorinin üzerine çıkmamak koşuluyla tatlı tüketile bilinir. Burada sütlü tatlılar tercih edilirse hem kalorisi düşük, doyurucu ve şeker ihtiyacı karşılanmış olur. Kuru meyve tüketimi de hem tatlıya alternatif olur hem de insan vücudu açısından daha sağlıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu