Anne - Çocuk

Hamilelik Testinde İki Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testinde İki Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testi Sonucu

Hamilelik testi gebelik sonucu kanda yükselmeye başlayan HCG isimli hormonun yükselişini tespite yönelik olarak çalışan özel test kitleridir. Bu testler idrarda gebelik testi ve kanda gebelik testi olmak üzere iki farklı numune üzerinden bu tespiti gerçekleştirir. Test sonuçları idrarda gebelik testi kitinde üzerinde belirginleşen çizgilere göre yorumlanmaktadır.

Hamilelik Testinde İki Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik kiti üzerinde iki çizgi bulunmaktadır. Bu çizgilerden sadece birinin test sonucunda belirginleşmesi gebelik testi negatif sonuçlandı demektir. Yani testi uygulayan kişinin hamile olmadığını göstermektedir. Ancak hamilelik testi kiti üzerinde iki çizginin belirginleşmesi durumunda gebelik testi pozitif sonuçlanmıştır anlamına gelir ve testi uygulayan kadın hamiledir. Bazen testin çok erken dönemde uygulanması halinde ise bir çizgi net olarak belirirken ikinci çizgi ise silik olarak çıkmaktadır. Gebelik testi silik çizgi çıkara test kitinin bir süre sonra tekrarlanması gerekmektedir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testinin ne zaman yapılacağı kesinlikle hangi testin yapılacağına bağlıdır. Kanda gebelik testi en erken sonuç veren gebelik testidir. Bu nedenle erken dönemde kesin sonuç alınacak ilk test budur. Erken dönem idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinden önce yapılabilen testler arasında yer almaktadır ancak bu testlerin güvenirliği hakkında da pek çok spekülasyon bulunmaktadır ve kullanan kişilerin pek çoğu yanlış sonuçlardan şikayet etmektedir. Bu nedenle idrarda gebelik testi en erken adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu