Anne - Çocuk

Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Geçilir?

Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Geçilir?

Annelerin en zorlandığı dönem bu olsa gerek. Nasıl başlayacağım? Ne yedireceğim? Aklımızda bunun gibi bir sürü soru işareti oluşacaktır büyük ihtimalle. Bu yüzden ilk adım bebeğinizi iyi gözlemlemek olacaktır.

Her Bebek Kendine Özeldir.

Ek gıda başlangıcında en çok merak edilen şey meyve ile mi sebze ile mi başlamalıyım oluyor genelde. Bu yüzden size en iyi yol gösteren bebeğiniz olacaktır. Meyve ve sebzeyi üç gün kuralı ile denemeye başladığınızda hangisini sevdi ise oradan devam etmelisiniz. Tadını sevmediği gıdaları ısrarla verdiğinizde, tadını sevdiği gıdalara da aynı şekilde tepkiler vermeye başlıyor bebişler. Bu yüzden onu zorlamamalı ve sevdiği yerden devam etmelisiniz.

3 Gün Kuralı Çok Önemli

Bazı bebekler ek gıda geçişinde alerjik reaksiyonlar gösterebiliyorlar. Bu yüzden ek gıdaya üç gün kuralı ile minik minik ve tek gıda ile başlamak en önemlisi.1.gün bir çay kaşığı,2.gün iki çay kaşığı 3.gün üç çay kaşığı olarak başlamalıyız. Buna göre alerjik bir durum oluşup oluşmadığını da gözlemleyebiliriz. Tek gıda ile başlamak bizi bu yolda epey rahatlatan bir durum olacaktır. Çünkü bebeğimizin neye karşı alerjik reaksiyon gösterdiği konusunda bize ip uçları verecek en önemli adımlardan bir tanesidir.

Başlangıç Olarak Ne Vermeliyim?

İlk olarak havuç ve patates gibi tadları nötr gıdalar ile başlamak bebeğiniz için de sizin için de daha yararlı olacaktır. Günlük bir çay kaşığı olarak ve diğer günler +1 artırarak gitmekte yarar vardır. Unutulmamalı ki bebeklerinizin bağırsakları da bu sürece kendisi ve bizimle birlikte alışacaktır. Ek gıdaya geçiş başlangıcında yavaş yavaş gelişen bağırsaklar ufak da olsa bebeğinizde kabızlık başlangıcına yol açacaktır. Ama bu geçiş süreci olduğu için bağırsak ve vücut alışana kadar normal karşılanmalıdır. Burada ki en büyük yardımcımız az çok bilindiği üzere yadsınamayacak yararları ile tabiki de zeytinyağı olacaktır.

Hem doğal hem besleyici olan zeytinyağı ile bebeklerinizin bağırsaklarında da yumuşama olacaktır ve bağırsakları ek gıdaya daha iyi uyum sağlayacaktır. Bu zorlu ama bir o kadar da tatlı ve heyecanlı süreçte elbette çekineceğiniz, biraz korkacağınız noktalar olacaktır. Ama bebeğiniz bu yolda size en doğru yolu gösteren olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu