Anne - Çocuk

Çocuğumun Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Çocuğumun Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

 

Çocukların beslenme çantasında neler olmalı sorusunun yanıtı çok sayıda anne baba tarafından merak edilir.

Çocuğun beslenme çantasında olması gerekenler hem besin değeri yüksek olmalı hem de kolayca taşınabilmelidir. Bu sayede çocuğun okul başarısı olumlu yönde etkilenecektir. Gününü büyük bir kısmını okulda geçiren çocukların beslenmelerini sağlıklı tutabilmeleri adına yalıtılmış beslenme çantaları kullanılmalıdır. Bu sayede çabuk bozulmaya elverişli olan gıdalar daha uzun süre dayanıklı hale gelecektir.

Beslenme çantaları serin ve güneşten uzak bir yerde durmalıdır. Aksi halde sağlığa zararlı bakteriler oluşacaktır. Bu durum çocuğun açıkta satılan besinler tüketmesine yol açabilir. Bunu önlemek adına beslenme koşulları ve türüne ekstra önem verilmelidir.

Çocuğun Beslenme Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Çocuğun beslenme çantası farklı besin gruplarının kombini şeklinde hazırlanmalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri çantadan eksik edilmemelidir. Sütlerin UHT özellikli olması onu beslenme çantasına uygun hale getirecektir. Süte alternatif olarak ayran, kefir, paket yoğurt gibi seçenekler değerlendirilebilir. Bunların taze ve doğal olanlarına öncelik verilmelidir.

Genellikle beslenme çantalarında yumurta sıklıkla yer alır. Bu yumurtanın faydalı olabilmesi adına haşlama süresi 12 dakika olacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylece yumurtanın besin değeri daha fazla olacaktır.

Beslenme çantasında sosis, salam, sucuk gibi et ürünlerine yer verilmemeli, yağda kızartılmış besinler yerine ızgara olanlar tercih edilmelidir. Et ürünlerinin böreklerin içinde olanları tüketilebilir. Böylece sağlıklı beslenme çantası hazırlamak mümkün olacaktır.

Beslenme Çantası Hazırlayanlara Tavsiyeler

Çocuklara beslenme çantası hazırlamak için tahıl ve tahıl ürünleri satın alınabilir. Ekmek, bir dilim kek, bir iki parça börek çocuğun dışarıdaki yiyeceklere yönelmemesi adına faydalı olacaktır. Bunları seçerken oda sıcaklığında kalmaya uygun olması gerekir.

Sebze ve meyveler ise beslenme çantalarının olmazsa olmazları arasında yer alır. Böylece çocukların vitamin ihtiyacı karşılanacaktır. Patatesli börek yerine sebzeli börek, taze domates, salatalık ve biberle hazırlanmış sandviç tercih edilebilir. Aynı zamanda çantada her gün taze meyve olmalıdır. Bu meyvelerin tek parça halde olması onların daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle mümkün olduğunda doğramaktan kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu