Kadın Dünyası

Doğurganlığı Arttırma

Doğurganlığı Arttırma

Türkiye’de araştırmalara göre her 100 çiften 15’i bazı nedenlerle çocuk sahibi olamıyor. Kadınların genel sorunlarından biri olan kısırlık ile savaşma durumlarını belirtelim. Kısırlık sorunu cinsel ilişkiye girmesine rağmen 1 yıl içinde gebe kalamayan kişiler için tanımlanan sağlık problemidir. 35 yaş üstü kadınlar için bu süre 6 aydır. Bazı araştırmalar ile kısırlık sorunu tespit edilebilir.

Doğurganlığı Arttırma Yolları

 

Semen analizinin yapılması; İlk test semen analizidir. 2 ay aralıklarla 2 kere tekrar edilen bu analiz ile erkeklerin sperm sayısı ve hareketliliği belirlenir.

Yumurta analizi; Semen ile eş zamanlı yapılan analizdir. Kadınların bu analiz ile düzenli adet görmeleri ve düzenli yumurtlamanın olup olmadığı öğrenilir.

Yumurtalık rezervi durumu; Kadındaki yumurtalık kapasitesinin öğrenilmesi testidir. Bu test vajina içine ultrason yapılarak, yumurtalık içindeki antral foiküller yapının durumuna bakılır. Kadınlarda genelde 38 yaş sonrası kapasite düşer ve 44 yaş sonrası kadınların hamile kalma şansı çok azalır.

Analiz kontrol işlemlerinden ziyade kişilerin bir takım uygulama ve doğru yapacakları şeylerle kadının hamile kalma sansı artabilir.

Bunlar;

Uzmanlarca çiftlerin 1-2 gün aralıklarla cinsel ilişkiye girmeleri öneriliyor. Tabi bu ilişkilerde kesinlikle stresten uzak olmalı, beyin hücreleri gevşemelidir.

Kadının gebe kalması adet gününün 6. gününde başlar. O nedenle adet bitiminden hemen sonra cinsel ilişkiler yoğunlaşmalıdır.

Cinsel ilişkilerde kesinlikle kayganlaştırıcı kullanılmaması gerekir. Çiftlerin kendilerine haz ilişki tercihleri mevcuttur. Mesela ilişki sonrası bir müddet sırt üstü yatmak vb. şeyler olabiliyor. Fakat bu tarz şeylerin spermler üzerinde etkisi olacağı için kayganlaştırıcı kimyasallar kullanmamak gerek.

Sigara alışkanlıkları bırakılmalıdır. Genel sağlığı etkileyen sigara gebe kalmak isteyen kadınlar için de engel teşkil edebiliyor. Ayrıca menopoza girme yaşı da 4 yıl kadar erkene geliyor. Tabi bunlar dışında gebe olan kişilerinde düşük riski yükseliyor.

Tam bir araştırma olmamakla birlikte kadınların gebe olmak istediği dönemlerde alkol almamaları tavsiye ediliyor. Ağır alınan alkol miktarları sizi gebe kalmaktan mahrum edebilir.

Çok kahve içen biriyseniz şansınız azalıyor. Günlük 5 fincandan fazla kahve tüketimi gebe kalma şansını düşürüyor. 200-300 mg. kahve alımı bile riskli. O nedenle günlük 1 fincan kahve yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu