Aşk

Aynı Anda Birden Fazla Kişiye Aşık Olmak

Aynı Anda Birden Fazla Kişiye Aşık Olmak

Aynı Anda Birden Fazla Kişiye Aşık Olmak Mümkün Mü? 

Aşık olmak genellikle sevgi ile karıştırılan bir terimdir. Aşk kelimesi aynı zamanda bazı duygu durumları ile de karıştırılabilir. Aşkın en olmazsa olmaz koşullarından biri aslında aynı zaman diliminde tek kişiye aşık olmaktır. Dr. Sabri Derman ‘a göre,  aşkın içinde tek bir kişiye bağlılık vardır ve aynı anda birden fazla kişiye aşık olmak ona göre imkansızdır.

Aşk Nedir?

Psikoloji bilimine göre aşk, kişiyi motivasyon eden, enerjisini artıran, bağlılık, ilgi ve yakınlıkla karakterize bir duygudur. Aşık olmak bir hastalık belirtisi değildir, aksine aşık olmak bir nevi duygusal terapidir. Bunun yanında aşkın mutlu edici özelliği olduğu gibi yıkıcı özellikleri de bulunur. Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘a göre aşk, sevginin tutkulu ve derin biçimidir. Ona göre aşık olan kişilerin duyguları ön plana alınmış muhakeme yeteneği ikinci plana atılmıştır. Yapılan bazı araştırmalar aşkın kaynağının beyin kimyasalları olduğunu belirtmekte ve aşk kimyasallarının aynı yoğunlukta salınmaya devam etmediğini ortaya koyuyor. Bazı uzmanlar aşkın bilinçsiz sevginin ise bilinçli olduğu yönündeki fikirleri savunur.

İnsanlar aşık oldukları anda ilk olarak bir duygu patlaması yaşarlar. Daha sonrasında vücut oksitosin hormonu üretir ve bağlanma hissi ortaya çıkar. Bu aşamada bağlar güçlenir ve ortak planlar yapmaya başlanır. Başta tutkulu aşk olarak adlandırdığımız aşk yerini romantik aşka bırakır ve burada kişiler gerginlikten kurtulmuş, daha rahattır. Burada da salgılanan beyin kimyasallarının aynı oranda devam etmediği gerçeği ortaya koyulmuş olur. Pek çok toplumda genel olarak aynı anda birden fazla kişiye aşık olmanın mümkün olmadığı düşünülse de aynı anda birden fazla kişiye aşık olmanın özgür olduğu ilişki türü de mevcuttur.

Poliamori

Kişilerin birden çok sevgiliye sahip olması ve söz konusu ilişkide bundan herkesin haberdar olması ve bunu onaylaması durumunda oluşan tek eşliliğin zıttı olarak da görülen bir ilişki türüdür. Birden fazla kişiye aşık olmak olarak da adlandırılan poliamoride dürüstlük ve onay ön plandadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu