advertorial

YAŞLI KEDİ MAMALARI HANGİ KEDİLERE VERİLİR?

YAŞLI KEDİ MAMALARI HANGİ KEDİLERE VERİLİR?

 

Beslenme, özellikle doğru beslenme her canlı için elzemdir. Sağlıklı ve iyi sürdürülebilir bir yaşam için her canlı en doğru, en sağlıklı şekilde beslenmelidir. Ev arkadaşınız kediler için de bu durum tartışmasız böyledir. Kedinizin sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürlü olması için tıpkı biz insanlar gibi doğru biçimde beslenmesi gerekir. Bu sebeple kedi maması seçerken ve kedinizi beslerken dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Nasıl ki biz insanlar ne kadar doğru beslenir ve sağlıklı yaşarsak doktor kapısını da o kadar az çalıyorsak; kedilerimiz için de durum böyledir. Ne kadar doğru beslenirlerse veterinere koşmanız da o kadar az olacaktır.

Kendimiz için ya da bebeklerimiz için en doğal, en sağlıklı ürünü seçtiğimiz gibi; kedilerimiz için de kimyasal içeriklerden uzak, doğal katkılar içeren mamalar tercih etmemiz, kedimizin sağlıklı beslenmesi için en doğru yöntem olacaktır. Kedi maması seçerken kedinizin beslenme gereksinimlerini kıstas almak gerekir. En başta gelenler, hayvansal protein kaynağı, bazı mineraller, vitaminler, enzimleri, yağ asitleri, taurin ve elbette ki sudur. Kedi besleyenlerin unutmaması gerekir ki; Taurin kediler için çok kıymetli bir aminoasittir. Kedilerin vücudu bu aminoasidi kendiliğinden üretemediği için mutlaka dışarıdan takviye edilmelidir.

Kedi mamasında A, B, C, folik asit ve B12 vitaminleri mutlaka bulunması gerekir. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko ve fosfor mineralleri de kemik ve diş sağlığı için gerekli mineraller olarak kedi maması içeriğinde bulunmalıdır. Vitamin ve mineral yönünden gerekli besini içermesi kadar, kedinizin yaşına uygun mama seçimi yapmak da kedi beslerken dikkat edilecek en elzem noktalardan biridir. Eğer yavru bir kediniz varsa büyümek için yüksek kaloriye ihtiyaç duyduklarını bilerek yüksek oranda yağ ve protein bulunan kedi mamaları tercih edilmelidir. B9 vitamini, omega 3 ve omega 6 katkılı kedi mamaları da doğru beslenmeleri için yerinde bir seçim olacaktır.

Şayet yetişkin bir kediniz varsa yaş ilerledikçe kalori ihtiyacı azaldığı için, bağışıklığını destekleyici biçimde beslenmeli taurin’in yanı sıra E ve C vitamini de almalıdır.

Yaşlı bir kediniz varsa beslenmesi nasıl olmalı?

Kedilerin yaşlanmasıyla birlikte aktiviteleri de azalır. Bunu yanı sıra kaçınılmaz olarak sağlık problemleri de kendini göstermeye başlar. Özellikle böbrek hastalıkları bu dönemde ortaya çıkmaya başlayacağı için tedbir olarak bu yaşlılık döneminde tüketilecek mamaların sodyum, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin olması elzemdir.

Petihityac.com’da rahatlıkla ulaşabileceğiniz yaşlı kedi mamaları çeşitleri hakkında kısaca bir bilgilendirme yaparak, yaşlı kediniz için ideal seçimlerinizde yardımcı olmaya çalışırken,  yaşlı kedi mamaları hangi kedilere verilir belirtmeden geçmeyelim.

Yaşlı kedi mama çeşitleri:

Hills +7 Active Tuna Balıklı Yaşlı Kedi Maması adı üstünde olduğu gibi yedi yaş ve üzeri kedilere verilir. Böbrek ve diğer hayati organların korunmasına yardımcı olur.

Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış, antioksidanlar içeren söz konusu mamada böbrek sağlığını korumaya yardımcı Eve C vitaminleri vardır. Ve hayati önem taşıyan organların sağılığını korumaya yardımcı mineraller içerir.

Hills yaşlı kedi maması sadece tuna balıklı değil, etli ve hindili içeriğiyle de çeşitlilik içerir.

Petihityaç’ta yaşlı kediniz için bulabileceğiniz kedi mamalarından biri de; proplan yaşlı kedi maması.  Tavuklu ve hindili çeşitleri olan kedi bu kedi maması, yüksek sindirilebilir özelliğe sahiptir. Proplan yaşlı kedi mamasında mevcut olan Omega 3 ve omega 6 balık yağı sayesinde yaşlı kedinizin daha sağlıklı tüylere ve sağlıklı bir deriye sahip olmasını sağlar. İçeriğindeki vitamin A, linoleik yağ ve çinko sebebiyle kedi derisi daha elastik ve nemli olacaktır.

12+yaş kediniz varsa royal canin yaşlı kedi maması çeşidine bakmanız yerinde olacaktır.

Royal canin mature +12 yaşlı kuru kedi maması, tat ve koku duyuları azalan, bu nedenle gıda almaktan uzaklaşan, iştahı azalan kedilerin iştahını açmaya yardımcı olur.

Sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olan royal canin yaşlı kedi maması, içeriğindeki orta düzeyde fosfor sayesinde sağlıklı böbrek fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur ve üriner sistemin sağlığını korumaya katkı sağlar.

Size tanıttığımız yaşlı kedi maması çeşitleri dışında başka seçeneklerin de mevcut olduğu petihtiyac.com/yasli-kuru-kedi-mamasi sayfasına göz atarak, ev arkadaşınız olan kedinizin sağlığını koruyacak mama çeşitlerine ulaşabilir, yaşlı bir kediniz varsa, kedinizin damak tadına uygun, iştah açacak yaşlı kedi mama çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu