advertorial

Takviye Gıda Ürünlerinde En Çok Tercih Edilenler  

Takviye Gıda Ürünlerinde En Çok Tercih Edilenler  

Amerika birleşik Devletleri’nde 1980’e yıllarda dudakları dolgunlaştırmak ve ciltteki ince çizgileri açmak amacı ile kullanılan kolajen oldukça pahalı bir dolgu maddesi idi. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde birçok şirket kolajen takviyesi için daha farklı yollar keşfetti ve yenilebilir kolajen oldukça yaygın bir hale geldi. Cildi iyileştiren, artrit semptomlarını hafifleten, yara iyileşmesini destekleyen ve kas kaybını önleyebilen Collagenin gıda takviye ürünleri oldukça talep görmeye başlamıştır. Ayrıca bu ürün tıpta umut vadeden ilk 3 ürün arasında yer alarak en çok ilgi gören ürünlerden biri haline gelmiştir.

Kolajen Nedir? 

Yapısal bir çeşit protein molekülü olan kolajen protein glisin hidroksiprolin glutamin ve alanin adı verilen belirli aminoasit dizilerinden oluşmuştur. Genellikle vücudun çatısı ya da bedeni bir arada tutan yapıştırıcı olarak adlandırılan kolajen  cildin kuru ağırlığının yaklaşık yüzde yetmiş beşini oluşturmaktadır. Kolajen kullanımı sayesinde cilt dolgun görülür ve belirgin kırışıklıklar azalır. Ayrıca kolajen ile vücuttaki tendonları eklemleri ve kemikleri korumak onarmak için vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitler ve kolajenin içerisinde bol miktarda bulunur. Kollajen vücutta en bol bulunan proteinlerden biridir deriden kaslara kemiklerden tendonlara ve bağlara kadar vücuttaki tüm dokusunu meydana getiren ana proteindir. Proteinin şişelenmiş şekli olan sıvı kolajen genel olarak hayvandan elde edilmektedir.

Takviye Gıda Etkili midir? 

Takviye gıda 2014 yılında 25 ve 35 yaşları arasındaki 69 kadın üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 8 hafta boyunca günde 2,5 veya 5 gram kolajen kullanan kadınların kullanmayan kadınlara göre plastik etinde daha çok iyileşme görüldüğü bildirilmiştir. Özellikle son birkaç yılda ağız ile alınan gıda takviyelerinin cildin görünümünü gerçekten olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Yapılan bir diğer araştırmada da 12 hafta süresi boyunca günde 1 gram takviye kullanan kadınların yüzde yetmiş 6’sında daha az cilt kuruluğu görülmüştür. Yüzde 12’sinde görünür kırışıklıklar daha az hale gelirken yüzde 6’sında da daha yüksek oranda kolajen olduğu görüldü. https://collagenin.com.tr/ sitesini ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu