Güzellik Sırları

Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar Mı?

Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar Mı?

Saç dökülmeleri günümüzde insanlar arasında sık karşılanan bir problem. Bu problemin birçok sebebi olması insanlar arasında kafa karışıklığına yol açıyor ve insanlar saçlarıyla alakalı her türlü davranıştan nem kapıyorlar. Aynı zamanda bu durum inanılmaz bir bilgi kirliliğine sebep oluyor ve bu problemden mustarip olanlar doğru bilgiler veren kaynakları bulmakta zorluk çekiyorlar. Saçı sıkı toplamak da bu konuda en çok soru işareti barındıran sorulardan bir tanesi. Peki, bu gerçekten dökülmeye sebep olabilir mi? İnsanların aklında oldukça soru işareti bırakan bu sorunun cevabını okuduğunuz yazıda bulabilirsiniz. Siz de bu dertten mustaripseniz yazımızı okumaya devam edin.

Dökülmenin Nedeni

Saçınızla yaşadığınız problemlerin birçok sebebi olabilir. Buna stres, B12 vitamini eksikliği, aşırı kimyasal kullanımı, temiz kullanmamak gibi birçok neden tahribata ve hatta dökülmeye yol açabilir. Şimdiki günlerde ise popüler olan sorulardan bir “saçları sıkı toplamak dökülmeye yol açar mı?”.

Cevabımızı bu yazıda bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Sıkı toplamanın saçınıza verebileceği zararları biliyor musunuz? Bu konuda oluşan bilgi kirliliğine karşı size açıklayalım. Saçın sıkı toplanması dökülme nedenlerinden bir tanesidir.

Saçlarınıza kötü davranmak onun tahrip olmasına, köklerinin zayıflamasına ve dökülmelere yol açabilir ki bu çok sık rastlanan nedenlerden bir tanesidir. Peki, neden sıkı toplamak saçları tahrip eder? Dökülmeye yol açan asıl şey nedir?

Dökülme ve Sıkı Toplama İlişkisi

Saçların sıkı toplamak ile döküldüğünü yukarıdaki paragrafta belirtmiştik. Peki, nasıl bir etkiyle dökülme oluşur? Sıkı toplamak saçınızda fazla çekmekle aynı etkiyi yapar. Bazı güçsüz saç köklerinin kopmasına yol açar. Saçlarınızı çektiğinizde bazı teller elinizde kalır.

Diğer teller de güç kaybına uğrar. Saçlarınızı çok sıkı bağlamanız da bu etkiyi göstererek güçsüz tellerinizi yerinden kopartır ve diğer tellerinizde güç kaybına sebep olur.

Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü saçlar sıkı bağlandığı zaman, tokalarda ya da bağlamakta kullandığınız eşyada saç tellerinizin görülmesi gayet doğaldır. Saçlarınıza yumuşak davranmalı ve onları çok sıkı bağlamamaya özen göstermelisiniz. Yoksa istenmeyen dökülmelere maruz kalabilirsiniz. Saçlarınıza bugün iyi bakmak yarın sizi güneşten koruyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu