Güzellik Sırları

Baharatların Cilt Güzelliğine Faydaları

 

Baharatları aromaları, kokuları ve renkleri sebebi ile yemeklerinizi tatlandırabilme amacı ile kullanabilmekteyiz. Oysa ki bu baharatlar sağlığımız açısından da son derece önem arz etmektedir. Beslenme Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar mutfakların vazgeçilmezleri olan baharatların nelere faydalı olduğu konusunda son derece önemli bilgiler takdim ediyor. Özellikle de kimyon mutfakların en fit baharatıdır. Kimyon, düzenli tüketildiği takdirde vücudumuzun yağ yakımına önemli oranlarda hızlandırmaktadır ve mide, bağırsak şişkinliklerini azaltması ile de tanınmaktadır.

Her gün bir çay kaşığı kimyon alımı, vücudun formunun korunabilmesine ciddi oranlarda yardımcı olabilmektedir. Özellikle de kahvaltıda yumurta ile beraber tüketildiği zaman tokluk hissini yükselterek fazla yemenin de önüne geçmektedir. Kimyona karabiber ve bal karıştırılıp tüketildiği zaman afrodizyak etkisi ile birlikte ccinsyel hayata da renk nk katmaktadır.

Zencefil İse Stresi Önlüyor

Bağışıklık sistemini önemli oranlarda desteklemesi ile bilinen zencefil sizi hem çeşitli hastalıklara karşı hem de yağ yakımınıza karşı fayda sağlamaktadır. Toz olarak getirilen zenefil de yine çorbalara ve bala eklenerek yenildiği zaman bahar hastalıklarına karşı vücudunuzu önemli oranlarda güçlendirmektedir.  Mutfağın en güçlü antioksidanlarından olan bir diğer baharatta kesinlikle tarçındır. Tarçın, kan şekerini düşürmek için de yoğurt ile tüketilebilmektedir. Tarçının bağışıklığı önemli oranlarda güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca yorgunluk giderici ve sakinleştirici etkileri de bulunmaktadır. Yine tarçın kabuğu gün içerisinde 2 – 3 fincan yeşil veya beyaz çay beraberinde tüketildiği takdirde metabolizayı önemli oranlarda hızlandırmaktadır ayrıca bel çevresinde oluşan yağlanmalara da birebirdir.

Karaciğerin Kendini Yenileme Fonksiyonu

Yine diğer organlardan daha farklı olarak kendi kendisini yenileme yeteneğine sahip olan karaciğerin bu yeteneği de seneler içerisinde azalıyor ve kendisini yenileme gücünü azaltmaktadır. Zerdeçal ise karaciğerin seneler boyunca azalan yenilenme gücünü de tekrar eski seviyelerine çekmekte faydalı oluyor. Safra akşını da yükselterek yağlı olan besinlerin sindirilmelerine önemli oranlarda katkıda bulunuyor ve et içeriğinin de çok olduğu gıdalar ile beraber tüketilmesi çok tavsiye edilmektedir.  Bu nedenle tavuk suyu gibi çorbalar ile tüketebilirsiniz. Doğada bulunan en zengin antioksidanlardan olan günümüz baharatları arasına kendini ekleyen kekik, sindirim sisteminize son derece faydalı olmaktadır. Kan yağlarını da azaltıcı etkisi olan kekiğin içermiş olduğu karvakrol bileşeninin tümörlerin gelişimlerini yavaşlattığı yapılan çeşitli araştırmalar beraberinde ortaya çıkarılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu