Güzellik Sırları

Saç Kürü Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Saç Kürü Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Saç, insanda kafa derisinin üzerinde bulunan kıl kümesi topluluğudur. Her insan farklı saç şekillerine ve farklı saç tiplerine sahiptir. Kimi insan kıvırcık ve kuru saçlara sahipken, kimi insan düz ve yağlı saçlara sahiptir, bunun en temel sebebi her insanın farklı bir genetik yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında her insanın farklı saç tipine sahip olması çevresel koşullardan dolayı da etkilenebilmektedir.

 

Her saç tipi keratin denilen proteinlere sahiptir, bu proteinler saçlarımızı daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayan en temel sebeplerdendir. Keratin eksikliği, saçların dökülmesine ve cansız görünmesine sebep olmaktadır. Uzman kişiler, keratin eksikliğini giderebilmek için bizlere çeşitli öneriler sunmaktadır. Keratin eksikliğini gidermek için uzmanlar tarafından önerilen iki ana faktörü vardır, bunlar;

 

  • Düzenli olarak uygulanan saç bakımları
  • Düzenli ve dengeli beslenmek
  • Uyku düzenine dikkat etmek

 

Bu iki ana faktör saçlarımızın daha canlı, daha güzel ve daha güçlü görünmesini sağlamaktadır.

 

Saç Bakımı

Sağlık ve bakımlı saçlara sahip olmak hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önemlidir çünkü güzel görünen sağlıklı saçlar özgüvenli hissetmemizi sağlar. Sağlıklı ve güzel görünen saçların en büyük sırrı düzenli saç bakımı uygulamalarıdır. Ülkemizde, hatta diğer ülkelerde bile genel olarak yapılan saç bakımları şampuandan ibarettir, fakat şampuan tek başına sağlıklı görünen saçlar için yetersiz kalmaktadır. Şampuan kullanımının yanında saçlara düzenli olarak saç kürleri uygulanmalı ve vücuda alınan besinlere dikkat edilmelidir.

Saç Kürü Nedir?

Çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanmış olan karışımlara saç kürü adı verilmektedir. Hazırlanan saç kürlerindeki kullanılan çeşitli malzemelerin en önemli özelliği doğal ve organik olmalarıdır. Çeşitli malzemelerle ve çeşitli yollarla hazırlanmış olan binlerce farklı saç kürü mevcuttur. Bu çeşitli saç kürlerinin bazısı saçların yağlardan arınmasını sağlarken, bazısı saç köklerini güçlendirmeye ve kuru saçları yeniden yapılandırmayı sağlar. Bu kürleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzmanların söylediklerine uymaktır.

 

Saç Kürü Nasıl Uygulanır?

 

Saç kürü ve saç kürlerinin uygulanışı, saçlarımızın tipine ve sahip olduğu problemlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu kürler için bal, badem yağı, çam terabenti, zeytinyağı gibi çeşitli malzemeler kullanılabilir. Örnek olarak, seyrek olan saçlarınızı güçlendirmek ve daha gür bir hale gelmesini istiyorsanız bir yemek kaşığı Hint yağını ve bir yemek kaşığı badem yağını birbirine karıştırarak saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu kürü saçınızda 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı iyice yıkayıp, uygulanan kürden saçlarınızı arındırabilirsiniz. Bu kürü haftada 2 veya 3 kez uyguladığınız zaman saçlarınızda seyrekliğin azaldığını ve saçlarınızın daha gür bir hale geldiğini göreceksiniz.

 

Yukarıda bahsedilmiş olan örnek kürün uygulanış yöntemi çoğu saç kürünün uygulanış yöntemiyle aynıdır. Uygulanan bu saç kürleri saçlarımızı daha sağlıklı ve daha güçlü göstermektedir, fakat şu unutulmamalıdır ki uygulanan saç kürleri saç bakımı için tek başına yeterli değildir. Bu kürlerin yanında dengeli ve sağlıklı beslenmeye, aynı zamanda uyku düzenimize de dikkat etmeliyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu