Sağlıklı Yaşam

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

Kaşıntı ciddi boyutta ise kesinlikle bir uzmana gidilmesi gerekir. Hastanelerin dermatoloji (cildiye) bölümü kaşıntı ile ilgili tetkikler yapmaktadır.

Şiddetli kaşıntı bilinmeyen bir sebeple alerjik olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda eğer kaşıntı şiddetli ise muhakkak doktora gidilmesi gerekir. Hastanelerin dermatoloji (cildiye) bölümü kaşıntının hangi sebepten kaynaklandığını bulmaktadır. Kaşının alerji ile ortaya çıktığı durumlarda bakteriyel enfeksiyon, fungal enfeksiyon, kuru cilt, güneşe maruz kalma, böcek sokması, atopit dermatit, evcil hayvanlar, böcekler, polen, toz akarları, gıdalar, bazı ilaçlar, keneler ve küfler sebep olabilir. Eğer kaşıntı ile birlikte burun akıntısı, boğaz kaşıntısı, burun kalıntısı, damak kaşıntısı, kulak kaşıntısı, cilt döküntüsü ve gözde sulanma var ise vakit kaybetmeden cildiye’den randevu almalısınız.

Tıp dilin de kaşıntı “prutitus” olarak geçmektedir. Oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Bölgenin kaşınarak tahriş edilmemesi için bir an önce doktor tedavisine başlanması gerekir. Eğer kaşıntı ciddi düzeyde ise böcek ve siner ısırması, egzama, alerjik reaksiyon, bağırsak parazitleri, hormonal değişimler, karaciğer, böbrek ve tiroid bezi hastalıkları kaşıntıyı gün yüzüne çıkarabilir. Aynı zamanda bu rahatsızlıklar ile birlikte kızarıklık, cilt döküntüsü ve kabarmalar görülebilir. Bu durumda bir dermatoloji uzmanından destek alınması şarttır. Eğer şiddetli kaşıntının yanı sıra sarılık, ciltte iltihaplanma ve nefes almakta zorluk çekiyorsanız nedeni belli olmayan bir sebeple kaşıntılar için uzmana gidilmesi gerekir.

Kaşıntıya Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kaşıntı “prutitus” pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Cilt hastalıklarının yanı sıra tahriş edici kimyasallar kullanmak, kozmetik ürünleri, kıl kurdu, kanser hastalığı, gebelik, vücut ve baş biti, zona, cilt kuruluğu, sedef hastalığı ve sinir sistemi ile ilgili hastalıklardan dolayı kaşıntılar meydana gelebilir.

Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Kaşıntı ciddi bir rahatsızlıktır. Diyabet, kanser türleri, bağırsak parazitleri, safra kesesi taşı, sarılık hastalığı, lösemi (kan hastalığı), böbrek yetmezliği ve AIDS gibi rahatsızlıklar kaşıntıyı tetiklemektedir. Kaşıntının olduğu bölge bir dermatoloji uzmanı tarafından incelenerek rahatsızlığın nedeni anlaşılmaktadır. Uzmanlar tedavi sürecinde genellikle losyonlar ve cilt kremleri önermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu