Sağlıklı Yaşam

Mitomani Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Mitomani Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

 

Mitomani yalan söyleme hastalığı; son zamanlarda sık duyduğumuz bir hastalıktır. Psikolojik bir rahatsızlık olan mitomani, kişilerin toplumda ilgi görmesi ve dikkat çekmesi için söylediği ufak yalanlar ile başlar. İlerleyen dönemlerde ise söylenilen yalanların adedi çoğalır ve zamanla kişi kendi söylediği yalana inanır. Sizler için bu yazımızda mitomani yalan söyleme hastalığı nedir? Sorusuna yanıt vereceğiz.

Mitomani Nedir?

Kişinin çıkar gözetmeden, durmadan her konuda yalan söylemesidir. Burada bir çıkar veya bir amaç gözetilmez ve tamamen kişilik bozukluğu ile alakalı bir durumdur. Sohbet aralarında veya çalışırken hiç durmadan yalan söyleyen kişilere mitoman adı verilir. Mitoman olan kişiler, kendilerinde bir sorun görmez ve bu hastalığın farkında olmaz. Çünkü bu kişiler, söyledikleri yalana ilk olarak kendileri inanır ve herkesin inanmasını ister.

Hastalık daha çok çocukluk yaşlarında başlar. Ailelerinin izin vermediği durumlarda ufak yalanlar söyleyerek ailelerini konuya ikna etmeye çalışırlar. Yine çocukluk döneminde korkulan durumlar karşısında yalan söyleme alışkanlığı başlar. İlerleyen yaşlarda ise yalan söylemek o kişiler için normal bir durum haline gelir. Tedavi edilmesi gereken bir psikolojik hastalık olmasına rağmen pek çok kişi tedaviyi ret eder.

Mitomani Yalan Söyleme Hastalığına Neden Olan Etmenler

Yalan söyleme hastalığı için pek çok sebep vardır. İlk olarak pembe yalanlar şeklinde başlayan bu durum ilerleyen yaşlarda büyük yalanlara dönüşür.

  • Eğer kişiler doğru söyledikleri sözlere inanılmadığını düşünürlerse o zaman yalana başvururlar.
  • Aşağılık kompleksi olan kişilerde çok görülür.
  • Kişilik bozuklukları sonrası ortaya çıkar.
  • Beğenilme ve onaylanma ihtiyacı olan kişiler.
  • Çocukluk döneminde maruz kalınan istismarlar da yalan söyleme hastalığına neden olabilir.

Mitomani Yalan Söyleme Hastalığı Olan Kişiler Nasıl Anlaşılır?

  • Bu kişiler yalan söylerken rahatsız olmazlar.
  • Yalanlarında ısrarcı olurlar, doğru ortaya çıksa bile hala yalanlarına devam ederler.
  • Yalan söyledikten sonra pişman olmazlar,
  • Söyledikleri yalana başta kendileri inanır.
  • Ortada ciddi bir durum yokken bile yalan söylemeye devam ederler.

Bu belirtileri taşıyan kişilerin hem kendi sağlıkları için hem de çevresindeki kişilerin psikolojik sağlıkları için hemen tedavi olmaları gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu