Güzellik Sırları

Hassas Ciltlere Özel Mucizevi Bakım

Hassas Ciltlere Özel Mucizevi Bakım

 

Uzmanlar özellikle de hassas ciltleri, darbelere veya tahrişler gibi bazı reaksiyonlara ve kızarmaya eğilimli bir cilt tipi olarak belirtmektedir. Ve yine aşırı cildini kuruyor olmasının altında yatan sır sinir uçlarını etkiler ve hassas cilt oluşmasına neden olmaktadır. Yine hassas cilde sahip olan kişilerin ciltleri krem gibi bazı bakım ürünlerine gelmeyebilir. Ayrıca bazı kozmetik ürünleri de bu insanların ciltlerinde ters etki oluşturarak onlara faydadan çok zarar sağlayabilmektedir.

Hassas ciltlerin maruz kalabildiği egzama, alerjik etkiler, rosacea benzeri hastalıklar da olabilmektedir. Özellikle de rüzgara veya sıcağa maruz kaldıklarında ciltlerinde normalin dışında zararlar oluşabilmektedir. Makyaj yapıyorken de kimyasal ürünlerin kullanılıyor olması, cilt bakım ürünleri ve güneş ışığı da ciltte aşırı derece de hassasiyete sebep olur. Bu gibi ciltler kurumaya aşırı meyillidir. Bunlara ek olarak da her cilt tipi aynı hassasiyette olmayabilmektedir.

Hassas Ciltler İçin Doğal Yöntemler

Hassas cilde sahip olan kişilerin uygulaması gereken çok önemli yöntemler vardır. Bunlara dikkat ettikleri takdir de cilt tipleri aynı normal tipe sahip olan insanların ki gibi bir hal alabilmektedir. Uygulamanız gerekenlerden bazılarından bahsedecek olursak

 • Güneş ışınlarından korunmalısınız
 • Cilt bakım ürünlerine dikkatli yaklaşın
 • Makyaj malzemelerinize dikkat edin
 • Nemlendiricinize dikkat edin
 • Cildinize süt ile bakım yapın
 • Cildinize özel gıdalar ile beslenin
 • Güneşe çıkmadan önce kremlerinizi sürün
 • Doğal gıdalar ile beslenin
 • Kimyasallardan uzak durun
 • Fazla ilaç kullanmayın
 • Her maskeyi cildinize uygulamayın

Cildinizi yine ultraviyole UV ışınlarından  korumak oldukça önem arz eder. Bunun neticesinde güneşe çıkmadan önce de güneş kremi kullanmalısınız. Ancak yine endokrin bozan bazı bileşenleri içerisinde barındıran kremlerden de mutlaka uzak durmalısınız. Bunların yerine de yine çinko oksit ve yine titanyum dioksit benzeri malzemelerden üretilen çeşitli kremlere başvurmanız size fayda sağlayacaktır.

Hassas cilde sahip olan bireylerin gün içerisinde bir bardak kadar limonlu su içmeleri onlara çok fayda sağlayacaktır. Limon suyu kanınızda bulunan toksinleri vücuttan atar ve cildinizi parlatarak sivilce benzeri sorunların oluşmasının önüne geçer. Ancak limon suyu asit içerdiği için midenize de dikkat etmeli aşırıya kaçmamalısınız.

Nemlendirici olarak da yine Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ çeşidi kuru cilde sahip olan bireyler için son derece önemli doğal bir çeşit nemlendiricidir. Yatmadan önce de Hindistan cevizi yağı beraberinde yüzünüze bacak ve kollarınıza da makyaj yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Cildinizi yine süt ile temizlemeniz size çok fayda sağlar. Çiğ süt oldukça hassas olan cilt tipleri için güzel bir çeşit temizleyici üründür. Bu süt kuru ve kaşıontılı olan cilt problemlerinden kurtulabilmenize olanak tanır. Bunlara ek olarak da cildinizi nemli olarak hayatta tutmaktadır.

Yine bazı cilt bakım ürünlerini de kullanmadan önce son derece dikkatli olmalısınız. Nemlendirici, temizleyici sabunları da dikkatli kullanın. Cilt bakımı açısından üretilmiş olan alkollü ürünler de cildinizi tahriş eder.

Hassas cilde sahip olan bireyler ürün alıyorken son derece dikkatli olmalılar. Bu ürünler cildinize zarar verebilir. Yine anti aging ürünlerine de yaklaşmamalısınız. Ayrıca makyaj malzemelerinizi uzun süre değil kısa süreliğine kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Son olarak en önemlisi sağlıklı olan gıdalar ile beslenmelisiniz. Hassas ciltlere ek olarak bütün cilt tipleri için de gıdanıza dikkat edin. Cildinizi sağlıklı tutmanız, kurumasını engellemek için mineral, vitamin, protein gibi gıdalar ile beslenmelisiniz. Yine sarımsak, zeytinyağı, zerdeçalı zencefil gibi gıdaları da tüketmelisiniz.

Yine cildinize gül suyu uygulamanız kuru ciltlere çok fayda getirir. Özellikle de hassas ciltler için güzeldir. Gül suyu cildinizin PH dengesini de orantılar ve yağlanmasını engellemektedir. Bunları yaparken de alerji olmazsınız. Ancak gül suyunun herhangi bir kimyasala maruz kalmamış olması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu