Güzellik Sırları

Kırışıklıklardan Korunmak İçin Kadınlara Özel Tavsiyeler 

Kırışıklıklardan Korunmak İçin Kadınlara Özel Tavsiyeler 

Genellikle göz çevresi kırışıklıkları artık yaşlanma belirtilerinin başladığını gösterir. Ciltte kırışıklık olmasının nedeni, cildin elastan etkisini kaybetmesinden kaynaklıdır. 20-25 yaşlarından sonra yavaş yavaş bu kırışıklıklar kendini göstermeye başlar. En önemli neden ise cildin susuz kalmasıdır. Bu yüzden düzenli olarak bol bol su tüketmek gerekir. Kırışıklıklardan korunmak için pek çok yöntem vardır. Öncelikle cilt bakımını düzenli yapmak gerekir. Günlük ve haftalık bakımlar ihmal edilmemeli. Cilde gereken özen gösterildiği sürece yaşlanması gecikir. Güneşli havalarda dışarı çıkarken, mutlaka güneş kremi kullanmak gerekir. Yüzü, zararlı ve yakıcı güneşten korumak gerekir. Aşırı güneş ışığına maruz kalmakta cildi erken yaşlandıran etkenlerden biridir. Güneş gözlüğü de takılarak bir başka şekilde önlem alınır. Rutin şekilde yüz yogası yapılması gerekir. Yüz yogası yüz kaslarını çalıştırır. Aynı zamanda yüz hatlarının daha belirgin olmasını sağlar. Hem kırışıklıkları yok eder hem de yüzdeki salık ifadeyi giderir.

Kırışıklıktan Korunmak İçin Gereken Önlemler 

Alkol, kafein ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Kişi, stresli durumlardan uzak durmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak çok faydalıdır. Beslenme ve uyku düzenine çok dikkat etmek gerekir. Özellikle uykusuzluk, yüzü yıpratan bir durumdur. Saunaya giderek vücuttaki toksinlerin atılması sağlanır. Kullanılan kremlerde E ve C vitamini içeren ürünler tercih edilir. Bu şekilde cildin daha geç yaşlanması sağlanır. Makyaj malzemeleri kullanılırken, kimyasalı daha az hatta tamamen bitkisel ürün kullanmak daha doğru olur. Özellikle yatmadan önce makyajı mutlaka temizlemek gerekir.

Cildin Pürüzsüz Olması İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

  • Havuç yemek, A vitamini içerdiği için cilde antioksidan etkisi yapar. Cildin gençleşmesini sağlar.
  • Portakal, mandalina, kivi, brokoli gibi C vitamini içeren meyvelerde cilde çok iyi gelir. Kırışıklıkların oluşmasını engeller. Aynı zamanda sigaranın zararlı etkilerine karşı cildi korur.
  • Tropik bir meyve olan avokado da cilde yeterli nemi sağlar. İçeriğinde B ve E vitamini bulunur. Bu da cildi kırışıklıklardan korur.
  • Bunların dışında kereviz, stresle savaşan bir sebzedir. Bu sayede ciltte akne oluşumunu engeller. Deriyi nemli tutar ve kırışıklıklara engel olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu