Sağlıklı Yaşam

Hangi Kondisyon Aleti Zayıflatır

Hangi Kondisyon Aleti Zayıflatır

 

Zayıflamak istediğinizde spor yaparak istediğiniz vücut tipini elde edebilirsiniz. Zayıflamak disiplin ve istikrar isteyen bir konudur. Disiplinli bir şekilde çalışmanız başarıya ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun için kondisyon aletleri size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Kendinize bir spor programı belirleyerek başlangıç yapabilirsiniz. Sporda amaç kendinizi yormak değil etkili bir şekilde zayıflamaya çalışmak olmalıdır. Sadece ter dökmeniz zayıflayacağınızın işareti sayılmaz. Bölgesel çalışmalar yaparak kilonun bulunduğu yerlere odaklanmanız gerekir. Spora başladıktan sonra ilk hafta içerisinde kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Bu süre sonunda zayıflama belirtilerini gözlemleyebilirsiniz.

Spora Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Spora başlamadan önce metabolizma hızınızı ölçtürmeniz ve yağ durumunu öğrenmeniz gerekir. Bu sayede sağlıklı bir program oluşturabilirsiniz. Spor öncesi aletlerle başlamadan önce vücudu ısıtmanız olası kas tutulmalarının önüne geçecektir. İlk başlangıçlarda kas ağrıları olacaktır. Bunun içinde ılık duş yapmanız önerilir. Zayıflama konusunda istikrarı elden bırakmadan programa uymanız kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Hangi Kondisyon Aletlerinde Çalışılmalı

Spor salonları içerisinde birçok kondisyon aleti bulunur. Her aletin farklı görevleri olmakla beraber vücudun belirli noktalarının daha iyi bir şekilde çalışmasına olanak sağlarlar. Kullanım sağlayacağınız aletin nasıl kullanılması gerektiğini de mutlaka uzman desteği ile öğrenin. Çünkü yanlış yapılan hareketler size fayda sağlamayacak ve kaslarınızın boşuna yorulmasına neden olacaktır. Bunun için uzman hocadan ilgili hareketin nasıl yapılmasını öğrenerek aletleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Tek bir kondisyon aletini kullanarak zayıflama oluşmaz. Aletleri sıra ile kullanarak zayıflama konusunda başarı sağlayabilirsiniz.

Egzersiz Bisikleti

Spor aletleri içerisinde en popüler olanı egzersiz bisikleti kullanımı için herhangi bir eğitim gerekmez. Üzerine oturup pedalları çevirmeniz yeterli olacaktır. Ağırlık kaldıran kişiler bile ısınmak ve yağ eritmek için egzersiz bisikletini tercih ediyorlar. Bir saatlik kullanım sonucunda 500 ile 900 kalori yakabilirsiniz.

Koşu Bandı

Saatte 450 ile 650 kalori yakmanıza yardımcı olan koşu bandında kendine uygun bir program belirleyebilirsiniz. Koşu bandı eklemler üzerinde de etkilidir. Düzenli spor yapanlar koşu bandını da tercih ederek zayıflamalarına yardımcı olabilirler. İlk defa başlangıç yapıyorsanız hafif tempo sizin için ideal bir seçim olacaktır. Zamanla tempoyu arttırabilirsiniz.

Hidrolik Kondisyon Küreği

Hem üst bedeninizi hem de alt bedeninizi çalıştırmanıza olanak sağlayan bu aleti kullandığınızda 300 ile 700 kalori yakabilirsiniz. Kullanımı oldukça zevkli olan bu alet karın kaslarının güçlenmesine de yardımcı olur. Koşu bandından daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak yapabilir ve sonucu görebilirsiniz. Bu aletin zorluk derecesini arttırabilirsiniz. Buna bağlı olarak da kalori yakma durumunuzda değişecektir. Zorluk derecesini ilerleyen zamanlarda attırmanız yararınıza olacaktır.

Hangi Aletin Ne İşe Yaradığını Öğrenin

Kondisyon aletleriyle zayıflamak programı oluşturmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli detay hangi aletin ne işe yaradığını öğrenmektedir. Vücudun üst kısmı için hangi aletlerin işe yaradığını, alt kısım için hangilerinin kullanılması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu sayede bilinçli bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Yanlış tercih edilen bir alette zayıflama oluşmayabilir. Bunun için uzman desteğine başvurarak aletler hakkında ön bilgiler toplayabilirsiniz.

Diyet İle Destek Verin

Spor yaptığınız zaman diyet ile destek vermeniz daha sağlıklı sonuç almanıza olanak sağlayacaktır. Dengeli bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Bu sayede vücut alışacak ve buna uygun bir şekle girmeye başlayacaktır. Spor yardımı ile de yağların erimesi vücudunuzun daha estetik bir görünüme kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu