Anne - Çocuk

Hamilelikte Gaz Sancısı ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelikte Gaz Sancısı ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelik hem çok güzel hem de çok meşakkatli bir dönem. Gaz sancısı da bunlardan birisi. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru bebeğin büyümesi ve bağırsakların sıkışmasıyla beraber artan gaz problemleri doğum sancısıyla bile zaman zaman karıştırılmaktadır.

 

Bundan dolayı gaz sancıları hemen tedavi edilmeli ve hamile kişinin rahat bir şekilde hayatına devam etmesi sağlanmalıdır. Bu makalemizde hamilelikteki gaz sancıları ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlattık. Hazırsanız başlayalım.

 

1- Ne Yediğinize Dikkat Edin

 

Gaz sancısı gebelerde karın ve bağırsak bölgelerindeki şişlik ve hassasiyetle kendini gösterir. Kişi eğilme, dönme hatta derin nefes alma gibi anlarda yoğun ve sıkışık bir ağrı çeker. Bunun önüne geçmenin ilk yolu gaz yapabileceği bariz olan yiyeceklerden uzak durmaktır.

 

Gaz yapan yiyecekler fasulye gibi baklagiller; soda, kola, fanta gibi gaz yapma ve sıkışma olasılığı olan asitli içecekler; süt ve süt ürünleri ile aşırı karbonhidrat içeren besinlerdir. Bunlar karnınızda şişkinliğe ve hazımsızlığa sebep olarak gaz yapar. Bu tarz besinler yerine daha yumuşak sebzeler ve meyveler tüketerek gaz sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Egzersiz Yapın

 

Gaz sancılarının diğer bir nedeni de hamile olan kişinin yeteri kadar hareket edememesi ve vücudundaki baskıyı azaltamamasıdır. Bu baskı zamanla gaz olarak bağırsaklarınızı yorar ve acı çekmenize sebep olur. Bundan dolayı bir uzmanla görüşerek hamilelere uygun bir egzersiz programı oluşturmalısınız. Bu program neticesinde vücudunuzdaki gereksiz baskıyı atabilir ve daha rahatlamış bir şekilde günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 

 

3- Yeme Düzeninizi Gözden Geçirin

 

Ne yemeniz ve yememeniz gerektiğini yukarıda detaylıca anlatmıştık. Şimdi gelelim yiyeceğiniz şeyleri nasıl tüketmeniz gerektiğine. Gebelerin karın bölgeleri oldukça hassas olduğundan ani yemek yüklemeleri onları normal kişilerden daha fazla rahatsız eder.

 

Bundan dolayı günde üç öğün yemek yerine öğün sayınızı arttırmalı fakat bir öğünde yediğiniz miktarı düşürmelisiniz. Böylece midenizi ve bağırsaklarınızı daha az yorarak gaz oluşumundan kaçınabilirsiniz. Ayrıca öğünlerden sonra bol bol sıvı içmek de besinlerin oluşturduğu gerginliği azaltarak bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasını destekler. Bu yüzden ne kadar sıvı aldığınıza da dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu