Dekorasyon

Dubleks Evler Nasıl Dekore Edilmeli?

Dubleks Evler Nasıl Dekore Edilmeli?

 

Tek katlı bir dairenin bile birden çok tarafı ile ilgilenmek zorunda kalıyorken, iki katlı (dubleks) evlerde yaşayanlar ise iki katın da güzel ve düzenli olmasını sağlamaya çalışırken zorlanabiliyor. Peki dubleks evler hem pratik hem de doğru bir şekilde nasıl edilebilir?

Üst Kat Farklı, Alt Kat Farklı

Elbette evler günümüzde çeşitliliğini sürekli arttırmakta iken, dubleks evlerin çok fazla olmayışı ve tek katlı dairelere göre doğal olarak daha maliyetli oluşu nedeniyle fazla tavsiye bulamamak mümkün. Aslında kolay olan ilk tavsiye, katları ayrı iki daire olarak düşünerek bambaşka konseptler ile dekore etmek. Örneğin, üst katınızda daha koyu mobilyalar ve spor bir görünüm tercih ederken, alt katınızda daha aydınlık ve bitkilerle dolu, aydınlık bir alan oluşturabilirsiniz. Sonuçta arada merdivenle bölündüğünden dolayı, farklı yaşam alanları ve karakteristik özelliklerinize göre şekillendirebilirsiniz.

İki Kat, Benzer Konsept

Bir diğer seçeneğiniz ise iki katı da aynı şekilde dekore etmek. Sırf ayrı olduğu için tarzınızı bölmek istemediğinizde, sanki aynı odadan çıkmış gibi iki katı da tasarlayabilirsiniz. Bunun için en önemli iki unsur duvarlar ve aydınlatma, bir de renk geçişleriniz oluyor. Aynı avizeyi aşağıda da veya aynı led döşemelerini yukarıda da kullanmalısınız ki, ışık her katta aynı şekilde görünsün bu da bölünme hissini minimuma indirsin.

Duvar renklerinde ise renk sıcaklıkları ve tonları birbirlerinden farklı odalarda yer alabilir fakat başka tonlara kaymamalı. Örneğin sütlü kahve-bordo-zümrüt yeşili üçlemesini üst katınızda kullandıysanız, alt katta da aynı veyahut bu tonların açıkları/koyuları ile geçiş yapmalısınız.

Mobilya ve eşyalarınızda da spor döşediğiniz odalardan oluşan bir üst kata sahipseniz, alt katta da aynı tarzda eşyalar bulundurmalısınız nitekim katları keskin şekilde bölebilir.

İki Mutfak, Farklı His

Çoğu dubleks evlerde olduğu gibi, genellikle iki katta da mutfak mevcut. Bir yandan zor düşünülürken, bir yandan da iki ayrı mutfak tasarlamak eğlenceli olabilir. Birisini daha cıvıl cıvıl dekore ederken, diğerini daha klasik ve sade yapabilirsiniz. Örneğin, üst katta eğer balkonunuz var ise içerideki mutfağınızı daha renkli ve yaza uygun dekore edebilirsiniz. Bu konuda duvarlara maliyeti düşük mozaik duvar fayansları satın alıp, kendiniz takabilirsiniz. Bu renkli işlemin ardından dolap kapaklarınızı açık mavi, fıstık yeşili, sarı, pembe gibi parlak renklerle boyayabilir; emaye çeşit mutfak gereçleri ve duvara astığınız tava gibi şeylerle köy evi havası katabilirsiniz. Diğer mutfak stili için ise, daha az eşyalı; fazla renkli olmayan, siyah, beyaz veyahut krem rengi gibi renkler, yukarıdan sarkan beyaz aydınlatmalar kullanılarak daha sofistike bir görünüm kazanabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu