Dekorasyon

Cam Güzeli Çiçeği, Bakımı Nasıl Yapılmalı? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cam Güzeli Çiçeği, Bakımı Nasıl Yapılmalı? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

Cam Güzeli

Bir evi sıcak, güvenli ve huzurlu yapan mobilyalar değildir. Renkler bir eve sıcaklık ve samimiyet katar. Bunlar esas olarak canlı çiçeklerle elde edilebilir. Çiçekler eve iyi bir enerji vermede çok etkilidir. Bu nedenle evde çiçek bakımı önemlidir. Canlı, renkli ve güzel görünen çiçeklerden biridir. Cam güzeli, evlerin havasını da oldukça başarılı bir şekilde değiştiriyor.

Cam Güzeli çiçeği, muhteşem renkleriyle evlerin, balkonların ve bahçelerin havasını değiştiren en güzel ve narin çiçeklerden biridir. Narin görünümlü yapraklarına rağmen cam güzeli bakımı en kolay çiçeklerden biridir. Hemen hemen her evde bulunabilen cam güzeli çiçeği, evin havasını çok başarılı bir şekilde değiştiriyor.

850’den fazla türü bulunan bir ailenin en bilinen üyesi olan bu çiçek, “kına çiçeği” ve ya “Yeni Gine çiçeği” olarak da bilinir. Adı ve anlamı örtüşen çiçekler arasında yerini camın güzelliği alıyor. Bu çiçek için en iyi yer pencere kenarı olduğu için böyle adlandırılmıştır.

 Cam Güzeli Çiçeğinin Anlamı 

Cam Güzeli çiçeği adını evin pencerelerinin önünde en iyi şekilde büyüyebildiği için almıştır. Pencerelerin önüne uzun saksılara konan cam güzeli çiçeği ona Cam Güzeli adını vermiş ve kadınların çoğu pencereden dışarı bakmış. Güneşi pencere önünde alan ve sıcacık bir ortamda yetişen çiçek görsel olarak çok güzel renklere sahip olduğu için tercih edilmektedir. Bu nedenle cam güzeli olarak isimlendirilmiştir. Bakımı kolay olduğu için evlerde süs eşyası olarak kullanılır. Bahçe ve parklarda  diğer cam güzelleri ile birlikte kullanıldığında güzel bir görüntü oluşur. Doğal ortamında büyüyebilir ancak çok su alan alanlarda bozulabilir. Çok soğuk ortamlarda yetiştirmeyi planlıyorsanız tohum için sera alanını kullanmanız gerekecektir.

Ekim, sıcak kablara ekim yapılarak yapılır. 2 ila 3 hafta sonra çimlenen tohumlar, bahar aylarında hava ve toprak ısınır ısınmaz havadar bir ortamda toprağa ekilir. Toprağa ekerseniz çiçeklenmeyi kolaylaştırmak için 30-35 cm aralıklarla dikebilirsiniz. Yüksek kaliteli, verimli bir çiçek yetiştirmek için çiçeklenme sürelerinizi iyi tutmanız gerekir. Günlük su ihtiyacınızı, özellikle sıcaklık ihtiyacınızı karşılarsanız kaliteli bir çiçek yetiştirebilirsiniz. Evinizdeki çiçeğin yerini sürekli değiştirirseniz çiçek açmayabilir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Bakımı

Sıcağı ve soğuğu sevmeyen bu güzel çiçek süzülmüş güneş ışığını sever. Dış mekana bakıldığında gelişiminde gözle görülür değişiklikler gözlenir.

Cam güzeli çiçeğinin, bakımı en kolay çiçeklerden biridir. Bu nedenle, herhangi bir evde tutulabilir. Bu nedenle ortama renk katarak ortamın atmosferini değiştirir.

Cam Güzeli çiçeğinin fazla suya ihtiyacı yoktur, toprak kuruyunca su vermesi yeterlidir. Cam güzeli çiçeği soğuğa duyarlı çiçeklerden biridir. Bu yüzden çiçeğinizi soğuktan korumak mantıklıdır. Özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde kökleri, yaprakları ve çiçekleri etkilenir.

Gün ışığını ve açık havayı çok sever. Bu nedenle genel olarak balkon ve bahçelerde bulunması çok önemlidir. Cam güzeli çiçeğini sularken belirli rutinlerde su verilmesi de önemlidir. Sonra giderek daha güzel oluyor.

Toprak Seçimine Dikkat Edin 

Cam güzeli çiçek için yetiştirmede ki her önemli adım gereklidir. Çoğu çiçek sever, toprak seçerken yanlış ve ya eksik bir karar verebilir. Doğru toprağı bulmak, toprağı değiştirmek kadar önemlidir. Geçirgen ve kireçsiz topraklar cam güzellikleri için idealdir. Organik ve verimli malzemelerle desteklenen topraklar ile cam güzelinin gelişmesine destek olabilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçeğinin Çoğaltılması

Cam güzeli çiçeği üç şekilde yayılır. Köklenme tohumlardan ve ya kesilen yerlerden yayılır. Tohumlar, nisan ve mayıs sonlarında havalar ısındığında ekilir. Yaklaşık on gün içinde çimlenme gerçekleşir ve bitki toplamda bir buçuk ay sonra kendini göstermeye başlar ve eğer havalar hiç ısınmazsa bu işlem kapalı alanda yapılmalıdır.

Çoğaltma Eylül başında gerçekleşmelidir. Kök alarak çoğaltma en basit yöntemdir. Kök ayrılır ve doğrudan başka bir saksıya aktarılır.

Cam Güzeli Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar? 

Mayıs – Eylül zamanlarında çiçek açar.

Çok katlı, üzüm biçimli çiçekleri beyaz, kırmızı ve pembenin tüm tonlarını içerir. Ev bitkisi olarak da kullanılabilir. Sapları ince ve kırılgandır. İlkbaharda çiçek açmaya başlar. İyi bir özenle, tüm yıl boyunca çiçek açar. Düzenli bakım ve sulama ile tüm yıl boyunca çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

50 santimetre boyunda olabilir. 150 santimetreye kadar yayılabilir.
Saplarının ince ve çok kırılgan olması neredeyse çoğunun ortak özelliğidir. Melez türlerin yaprakları farklı şekillere sahip olabilir. Çok sıcak iklimleri sevmeyen bir bitkidir. Bir kaç gün susuz kalırsa ve ya biterse sarımsı kısımları kesin. Su ve besinlerle destekleyin. Bu şekilde bitkinin canlanması sağlanabilir. Sağlıklı büyüme için uygun bahçe toprağında yetiştirilmelidir. Uzun ömürlü bir bitkidir. Ancak dondan korumanız gerektiğini unutmayın.

6 hafta sonra küçük saksılara veya çuvallara ekebilir ve don tehlikesinin geçtiği Mayıs ayında toprağa ekebilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçek Açmazsa Ne Yapmalı? 

Cam Güzeli bitkiniz çiçek açmıyorsa, düzenli budama dalların nefes almasına yardımcı olabilir. Yeni çiçekler söz konusu olduğunda, ölü çiçekleri budayarak çıkarmak çok önemlidir. Bunun dışında çiçek vitaminleri kullanarak da bitkinizin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçeğinin Hastalıkları

* Yaprakların dökülmesi, çiçeklerin sararması ve solması susuzluktan kaynaklanır.

* Gövde ve kök çürüklüğü aşırı hidrasyondan kaynaklanır.

* Çok fazla ısı ve çok az ışık nedeniyle yetersiz boyut büyümesi olabilir.

* Aşırı döllenme nedeniyle uzun bacakları var.

* Çiçek kaybı, nemsiz kuru hava, ışık eksikliği ve sinek istilasından kaynaklanır.

* Beyaz sinekler ve yaprak bitleri, kristal güzellikleri tehdit eden istilacılardır. Böcek öldürücüler etkili bir çözümdür.

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Budanmalı? 

Cam Güzeli çiçeği dallarındaki çiçekler solduktan sonra, rengi açılan yapraklar bitkimizin tekrar çiçek açması için kesilip budanmalı ve kesilen alana hava girmesini önlemek için üzeri örtülmelidir. Örnek: Soğuk silikon, mum ve ya aşındırıcı olmayan yapıştırıcılarla kapatılabilir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Toprağı Nasıl Değişir? 

Cam Güzeli çiçeği toprak değişimi çiçeklerimizin durumuna göre 2 yılda bir sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak seçiminde humuslu ve lifli toprak kullanılması gelişimine olumlu etki eder. Toprağı değiştirirken değiştirilecek saksının en fazla bir beden büyük dikilmesi gerektiğini unutmayın

Cam Güzeli Çiçeğinin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? 

Cam Güzeli çiçek kına çiçeği familyasından bir çiçek türüdür. Mor, somon, kırmızı, beyaz ve pembe gibi farklı renklerde mevcuttur. Cam güzellik çiçek çeşitleri, doğada 500 doğal ve kültürel tür bulunmaktadır. Bu çiçekler yılda 50-60 cm’ye kadar büyüyebilir. Alacalı kırmızı yapraklara sahiptir. Bu çiçekleri yaz aylarında tek renk ve ya iki ve üç rengi bir arada görmek mümkündür. Yeşil köklerinden taç yapraklarına kadar bazıları parlak renklidir. Yapraklarının uzunluğu 2 ile 5 cm arasında değişmektedir. Evde saksılarda yetiştirilebilir ve balkondan ve ya pencerenin dışından güzel manzaralara sahiptir. Cam güzeli çiçeğinin çeşitleri tohumlarının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Tohumları zamanında ve dikkatli bir şekilde ekerseniz, farklı renklerde güzel cam çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Beyaz Yeni Gine Cam Güzeli Çiçeği 

Oldukça dallı yapısı ile ekildiği saksının tam görüntüsünü sunar. Kaplarda ve saksılarda yetiştirebileceğiniz gibi yaz bahçelerinde çiçekliklere de ekebilirsiniz. Ekimden sonra hava sıcaklığı 20 dereceye ulaştığında gelişimi hızlanacaktır.

Koyu Pembe Yeni Gine Cam Güzeli 

Yeni Gine çiçekleri, iri, parlak çiçekleri ve bol çiçekleri ile benzersizdir. Çarpıcı, bol çiçekli bitkilerdir.

Hot Scarlet Cam Güzeli Çiçeği 

İri, parlak çiçekleri ve yemyeşil çiçekleri ile benzersizdir. Büyük çiçeklerini erken açar.

Sarkan Cam Güzeli Çiçeği 

Piyasada bir çok yarı asılı ve asılı cam güzeli çeşidi olmasına rağmen, ilk olarak sepet ve saksı asmak ve tohumdan yetiştirmek için geliştirilmiş bir çiçektir. Arsız, iyi dallanmış bir yapıya sahip olan ve ekildiği saksıları hızla dolduran
Tumbler çeşidi, parlak renkli çiçeklerle bezenmiş saplarını saksının kenarlarından dökerek büyür. Yayılma özelliğinden dolayı, saksıyı doldurmak için daha az fidan yeterlidir. Karışık saksılarda ve ya tek başına kullanabileceğiniz bu çiçek, tohumdan hızla filizlenen ve birkaç hile ile hızlı çimlenen bitkilerdir. Ocak ile Mart ayları arasında dondan korunan bir alana dikilebilir.

Nasıl çimlenir? 

Çimlenme için ön işlem gerektirmez. Hızlı ve kolay çimlenir. Hibrit çeşitlerinin çimlenme oranı  yüksektir.

Saksı toprağı oldukça geçirgen, steril ve yabancı tohum içermemeli, havalandırın ve üretim saksılarını doldurun. Saksıya toprağı dökün ve suyunu çekmesi için 15 dakika bekleyin. Tohumları yüzeye serperek ekin. Üzerine maksimum 12 mm olacak şekilde ince bir elenmiş turba veya ince elenmiş vermikülit tabakası yayın. Tohumların çimlenmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyduğundan asla kalın bir tabakayı örtmeyin. Toprak çimlenene kadar nemli kalmalıdır. Çimlenme 22 24 derecede 13 hafta boyunca hafif bir ortamda gerçekleşir.

Çimlenmeden sonra, genellikle
katı su ile seyreltilmiş dengeli bir sıvı gübre ile 10 gün sulanır. Fide için 10 gün sonra sürgünleri 17 18 derecede daha serin ve daha aydınlık bir yere taşıyın. Sulamayı azaltın ve gübreyi iki kez seyrelterek verin. Son aşamada, aynı gübreleme ile 7 gün daha serin ve aydınlık bir yerde tutulan sürgünler filizlenir.

Köklere zarar vermeden daha büyük saksılara veya çiçek tarhlarına ekerek fidanları şaşırtın. Her fidan arasında 10 20 cm mesafe bırakırsanız gelişimi hızlanacaktır.

Katlı Askılı Cam Güzeli 

Dikim yılında açan, kıvrık çiçekleri ve yarı asılı yapıları ile göz dolduran Impatiens cam güzelliğinin eşsiz karışımı. Karşılaştırılabilir çeşitlerden bir hafta önce çiçek açan Athena karışımında iki renkli ve tek renkli çiçekler bulabilirsiniz.

Kar Beyaz Sarkan Cam Güzeli 

Cam güzeli , yeni nesil tohumlar tarafından üretilen, mükemmel dallanma ve boşluk bırakmayan sarma özellikleri sergileyen bir cam güzelliktir. Bodur bitki yetişkin boyuna sadece bir mevsimde ulaşır. Asılı bir tür olmasa da bulunduğu pencerenin kenarlarından taşma eğilimi gösterir.

Kar beyaz, adından da anlaşılacağı gibi, parlak, kusursuz beyaz çiçekler üreten mükemmel bir bitkidir. Bu tür saksıda yetiştirmek için geliştirildiğinden, aynı şekilde yetiştirmenizi öneririz.

Yeni nesil üretici tohumları bahçenizde zahmetsizce fotoğraf güzellikleri yetiştirmenizi sağlayacak orijinal, güvenilir ve taze tohumlardır. Sayıları sınırlı olan ve yetiştirdiğiniz bitkilerle sizi şaşırtacak bu tohumları kaçırmayın. Türkiye’de  cam güzeli olarak bilinen sabırsız, çok soğuk bir ortamda yetiştirilmedikçe yıllık bir bitkidir ve yılda tek bir dış mekanda yetiştirilebilir. Cam Güzeli, çok sıcak ve çok soğuk aylar dışında yılın herhangi bir zamanında tohumdan dikebileceğiniz zahmetsiz bir bitkidir.

Bakımı Nasıl Yapılmalı 

Kar beyaz cam güzeli tropikal bir bitki olarak Impatiens aşırı sıcağa ve ya soğuğa dayanamaz. Oda sıcaklığındaki bir ortam ideal ortamıdır. Bol ışık alan güney cepheler tercih edilmelidir.

Peki Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Impatiens kar beyaz cam güzeli, yüksek nem içeriğine sahip gevşek ve havadar karışık toprakları sever. Kış aylarında azalan sulama, yaz aylarında düzenli olarak artırılır. Kışın 16 derecenin altındaki sıcaklıklar cam güzelleri için uygun değil. Cam güzelleri rüzgarı sevmezler ama hava akımı olmayan yerlerde mantar hastalıklarına yatkındırlar. Bu nedenle, cam güzellikleri yetiştirirken, elinizde sistematik olarak etkili bir mantar ilacı bulundurmak her zaman mantıklıdır. Örneğin gelen fideyi temiz saksıya dikmek ve temiz toprak kullanmak işe doğru başlamak için kurallardır. Diğer bitkilerin yetiştirildiği geçen yıldan eski toprakla dolu saksılara ekim yapılmasını önermiyoruz.

Fidan diktikten sonra cam güzellikleri geliştiği için diğer çiçekli bitkilerde olduğu gibi sürgün uçları budanmalı ve dallanmalıdır. Bu şekilde daha fazla dal ve sürgün, daha fazla çiçek ve tam gelişme olan bir bitki elde edeceksiniz. Cam güzellikler, özellikle ilkbaharda çok fazla gübreye ihtiyaç duyar. Yılda sadece bir uygulama ile bitkinizi çok gübreleme zahmetine girmeden yıl boyunca büyütebilirsiniz. Bu çiçekler için saksı seçerken altlarında yeterli drenaj deliği olmasına dikkat edin. Nemli toprağı sevse de toprakta su birikmesi kök çürümesine yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu