Anne - Çocuk

Doğum Sonrası Ödemlerden Nasıl Kurtuluruz? 

Doğum Sonrası Ödemlerden Nasıl Kurtuluruz? 

Hamilelik, kadınların vücut yapısının değiştiği ve manevi yönden de hassaslaştığı bir süreçtir. Bu dönemde gerek çift kişilik bir bedene sahip olduğu için, gerekse de tansiyon, şeker gibi rahatsızlıklardan dolayı kilo alımı biraz fazla olabiliyor. Bunun yanı sıra birde vücudun ödem toplaması yemeğe bağlı olmaksızın gerçekleşebilir.

Hormonel durumdan kaynaklanan bu süreç sonrasında kadının vücudunu eski haline getirmesi, onun sağlığı ve psikolojik olarak rahatlaması açısından oldukça mühimdir. Bu sebeple doğum sonrasında bazı tedbirler alarak bunu daha kolay hale getirebilir.

Kendine Zaman Vermek 

Doğum sonrasında vücutta biriken ve toplanan ödem aslında zamanla atılır. Özellikle doğumdan sonraki birkaç gün kadına doktor tarafından sadece sıvı gıdalar tüketmesi önerilir. Bu hem ödemin atılması açısından yardımcı olduğu gibi, hem de aynı zamanda kadının bedeninin toparlanırken kabız olmaması açısından mühimdir.

İster sezaryen isterse de vajinal doğum olsun, kadının en az bir hafta kadar sıvı gıdalar tüketmesi ve kendi bedenine zaman tanıması ödemin vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olacaktır. Taze ya da kuru meyve ile yapılmış hoşaflar ve kompostolar, bol su içmek, yanı sıra güzel beslenemediği için probiyotik ve vitaminler kullanması, böylece bedenine zaman tanıması ona oldukça fayda getirecektir.

Kabızlığı Önlemek 

Her iki doğum sonrasında da gerek ıkınma nedeniyle gerek soğukta kalma nedeniyle gerekse de stres sebebiyle kadında basur hastalığı meydana gelebilir. Bu durumda vücuttan ödemin atılmasını zorlaştırır. Basur ve yanı sıra kabızlık da meydana gelirse kadın çok sıkıntı çekeceği gibi birde vücutta ekstra bir ödem toplanması da meydana gelebilir. Kabızlığı önlemek ve bunun önüne geçmek birçok fayda sağlar.

Bunun için de sıvı tüketmenin yanı sıra her sabah aç karnına bir yemek kaşığı hakiki zeytinyağı içmek oldukça fayda sağlayacaktır. Hoşafların içerisindeki meyveleri yemek herhangi bir problem oluşturmayıp bilakis, incir, kayısı, armut gibi meyveleri özellikle yemek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bunlara dikkat edildiğinde ödemin vücuttan hızla atıldığı ve iki hafta içerisinde eski kilosundan da aşağıya inildiği görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu