Anne - Çocuk

Emmeyi Reddeden Bebeğe Ne Yapılmalı? Meme Reddi Çözümleri

Emmeyi Reddeden Bebeğe Ne Yapılmalı? Meme Reddi Çözümleri

 

Anne sütü dünyadaki en besleyici doğal vitaminlerden biridir. Bu bağlamda mutlaka her bebeğin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Altı aydan sonra ek gıdalara yavaş yavaş geçiş yapılabilir, ancak kesinlikle bebeklerin anne sütü almaya devam etmesi gerekir. İki yaşına kadar anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Fakat bazı bebekler emmeyi reddedebilir. Bu durum genelde doğumdan hemen sonra verilen biberonla alakalıdır. Bu nedenle anneler doğum sonrası hemen bebeklerini emzirmelidir. Yani biberon verilen bebek, annesinden beslenmeyi bırakabilir. Yeni anne olan kişiler için bu yazımızda emmeyi reddeden bebeğe ne yapılmalı? Meme reddi çözümleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak bebeğinizin daha sağlıklı beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

(Eds)Emzirmeyi Destekleyici Sistem

Bu sistem daha çok anne sütünün azlığı durumunda uygulanır. Eğer anne sütü hiç gelmiyorsa ya da bebeği doyuracak yeterlilikte değilse emzirmeyi destekleyici sistemler kullanılır. Kullanımı oldukça kolaydır. Eczaneden alacağınız malzemeleri hazırladıktan sonra memeye uygulayıp, bebeği emzirmeye devam etmeniz gerekir. Böylelikle hem bebek emme refleksini unutmamış olacak  hem de anne sütü, bebek emdikçe gelecektir.

Finger Feeding (Şırınga/ Parmakla Besleme)

Bu besleme şekli hem bebeğin memeyi almadığı durumlarda hem de anne sütünün gelmediği durumlarda uygulanır. Parmakla besleme için ilk olarak anne, ellerini en iyi şekilde steril hale getirmelidir. Anne bebeğinin ağzına küçük parmağını meme gibi verir ve ardından içi mama dolu şırıngayı bebeğine verir. Bebek anne parmağını emerken, karnı doymuş olur ve emmeyi unutmaz. En kolay bebek doyurma yöntemlerinden biridir. Özellikle emmeyi reddeden bebekler için son derece uygun bir beslenme yöntemidir.

Kaşıkla Besleme

Eğer bebekler hiç emmiyor ise ya da annenin sütü hiç yok ise kaşıkla besleme yolunu tercih edebilirsiniz. Bebeğin ağız büyüklüğündeki  (yaklaşık bir çay kaşığı büyüklüğünde) kaşık ile bebeğe mama verilir. Bu yöntem bebek için oldukça kolay bir yöntemdir. Ama eğer anneler bebeklerini emzirmeye devam etmek isterlerse, bu yöntem bebek için emmeyi unutturabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu