Anne - Çocuk

Bebeğinizin Emzik ve Biberonunu Şekere Batırmayın

Bebeğinizin Emzik ve Biberonunu Şekere Batırmayın

Her aile bebeklerinin sağlıklı büyümeleri ve gelişimlerini problemsiz bir şekilde tamamlamalarını çok ister. Bebeklerin sağlıklı büyümeleri ve vücutlarının gelişmesi için beslenmelerine oldukça özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir. Zararlı besinlerden ve katkı maddeleri içeren yiyeceklerden uzak tutulmalılardır.

Unutmamalısınız ki beslenme alışkanlıkları bebeklik döneminden başlamaktadır. Bunun için bebeğinize ne yedirdiğinize dikkat etmelisiniz. Çünkü alıştıracağınız gıdalara ilerleyen süreçlerde de alışkanlığı devam edecektir. Bebeklerinizin biberonunu ya da emziğinin ucunu şekere batırmak onun sağlığına zararlı olan kötü bir alışkanlık olacaktır.

Peki, çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen bu yöntemin olumsuz sonuçları nelerdir;

 

  • Çocuğunuzda şeker hastalığı ortaya çıkabilir
  • Süt ve mamanın besin değerleri azalır
  • Çocuklarda şeker alışkanlığı oluşur
  • Çeşitli hastalıklara sebep olabilir
  • Ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Çürük oluşumuna sebep olur

Biberonu Şekere Batırmanın Zararı Nedir?

 

Ebeveynler bazı zamanlar bebeklerinin ağlaması ya da uykuya daha çabuk dalmaları için, hazırladıkları mamaların içilmesi için emzik ve biberon ucunu şeker ve türevleri besinlere batırıyorlar. Oysa bu durum hem bebeklerin gelişimi hem de vücut sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.

Bebeğinizin sağlığı için emzik ve biberonunu şekere batırmayın. Özellikle de gelişim çağına gelmiş ve diş çıkarmaya başlayan bebeklerde bunu kesinlikle yapmamalısınız. Sadece şeker değil, şeker türevleri de bebeklerinizin gelişmesinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çocukların küçük yaşta şekere alışması, çeşitli diyabet hastalıklarını ve obezite sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. . Çocuklarınızın sağlığını korumak için dikkatli olmalısınız ve onların beslenmesine özen göstermelisiniz.

Ağız Sağlığı Bebeklerinizin Gelişiminde En Önemli Faktördür

 

Ağız sağlığı ister yetişkin olsun isterse bebeklik dönemi olsun, her insan için çok önemli bir konudur. Özellikle bebeklik döneminde çok daha önemli bir durumdur. Çünkü insanlar gelişimini etkileyecek besinleri ağızdan almaktadır. Ebeveynler özellikle bebeklerin diş çıkarma dönemi geldiğinde, diş çürümelerine yol açacak her şeyden onları uzak tutmalıdır. İyi niyetimizle yapmış olduğumuz emzik ve biberonu şekere batırma işlemi, çocuklarınızın dişlerinin çürümesine neden olabilir.

Bebeğinizin sağlıklı bir diş çıkarma gelişimi gösterebilmesi için bu dönemde kesinlikle bebeğinizin emzik ve biberonunu şekere batırmayınız.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu