Cinsellik

Cinsel ilişkide korunmak

Cinsel ilişkide korunmak

Cinsel ilişki yaşıyor fakat gebe kalmak istemiyor olabilirsiniz.Korunmak için bir çok farklı yöntem vardır.Kadınların bir çoğu cinsel ilişkiden sonra korunmazlar ise gebe kalırlar.Adet sonrasında ki 10 gün gebe kalmaya en müsait zamanlardır.Yumurtlama dönemi olarak bilinen bu süreçte çiftler daha da dikkatli olmalıdır.

Cinsel ilişki esnasında korunma ihtiyacı sadece gebe kalmamak için değil cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklardan korunmak içinde isteniyor olabilir.Böyle bir durumda en etkili yöntem prezervatiftir.Sebep sadece gebelikten korunmak ise ilişki esnasında erkeğin dışarıya boşalmasıyla da korunmak mümkün.Fakat bu yöntem sakıncalıdır.Erkekten gelen ilk sperm çok hızlıdır ve o esnada farkedilmeden rahim bölgesine girebilir.Dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Korunmak için bir diğer yöntemse doğum kontrol haplarıdır.Bu hapları bir çok kadın tercih etmezler.Çünkü kilo alımı ve kıllanma gibi yan etkileri mevcuttur.Doğum kontrol hapı kullanımı esnasında döllenme zamanına denk gelen birleşmeler de az da olsa gebe kalma olasılığı vardır fakat çok düşük bir ihtimaldir.

Kadın daha önce doğum yaptıysa ya da çocuk istenmiyorsa amliyatla rahime yerleştirilen spiral de korunma yöntemlerindendir.Cinsel ilişki pozisyonlarından kadının üstte olduğu pozisyon da gebe kalma olasılığını düşürecektir.

Korunma yöntemlerine rağmen gebe kalındığını düşünüyorsanız ertesi gün hapı kullanarak bu durumu engelleyebilirsiniz.Ay da yalnızca bir sefer kullanılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu