Hayatın içinden

Blue Jean Pantolon Nasıl Ortaya Çıktı?

Blue Jean Pantolon Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Blue Jean pantolon ilk olarak Amerika’daki maden işçileri tarafından kullanılmaya başlandı. O zamanlar için ikinci sınıf insanların çalışırken giydikleri kıyafetlerden bir tanesiydi. Çalışırken giymelerinin sebebi ise kotun diğer kumaşlara göre daha dayanıklı olmasıydı. Uzun süre yıkanmasa dahi bir şekilde dayanıklılığını koruyordu. İlerleyen zamanlarda kovboyların da ilgisi blue jean pantolon üzerinde yoğunlaştı. Sürekli olarak atın üzerinde olmak pantolonların bazı bölümlerinin de kolaylıkla aşınması ve eskimesine yol açmaktaydı. Kotun dayanıklı olması kovboyların da çok işine geldi.

Avrupa’dan Amerika’ya Gitti

Amerika’ya kot pantolonları getiren kişiler ise iki Yahudi Alman göçmeniydi. Bu iki kişi Amerika’ya göç etmeden çok önce Avrupa’da bu kumaş türünü kullanıyorlardı. Levi Strauss ve Jacob Davis adındaki bu iki göçmen kot pantolonu adeta ortaklaşa bulmuşlardı. Levi Strauss Fransa’dan mavi renkli dayanıklı bir kumaş getirmiş ve bununla pantolonlar yapmaya başlamıştı. Arkadaşı Jacob Davis ise kendi bulduğu bir dikiş yöntemin bu pantolonlar üzerinde uygulamaya başlamıştı. Bu yöntem kahverengi iple yapılan dikiş sonrasında bakır perçin ile tutturulan ceplerden meydana geliyordu. Kısa zamanda bu ipler, bakır perçinler ve mavi renkli kot birbirleriyle özdeşleşen ögeler oldu ve insanlar tarafından yadırganmamaya başladı. Levi Strauss pek çok yerde blue jean pantolonun mucidi olarak bilinse de Jacob Davis’in de katkılarını unutmamak gerek.

Avrupa ve Amerika’da blue jean’in herkes tarafından giyilmeye başlaması ise II. Dünya Savaşı sonrasına denk gelmekte. Bu tarihten sonra kot pantolonlar popüler kültürün de bir parçası olmaya başladı. Her yaş grubundan herkes bu pantolonu giymeye başladı. Bu durum Amerika’da ilginç olayların da yaşanmasına sebep oldu. Amerika’da yaşayan asi gençlerin oluşturdukları topluluklar blue jean giymeye başladıklarında bazı elit mekanlar bu gençlerin içeriye alınmaması yönünde bir uygulama başlattı. Ancak bu olaylar çok da uzun sürmedi. Sebebi ise oldukça belliydi.

Ünlüler Kot Pantolonu Meşhur Yaptı

1950’lili yıllarda Hollywood sinemasında boy göstermiş olan bazı aktörler de kot pantolon modasına uydular. Sadece normal yaşantılarında değil, çevirdikleri filmlerde dahi birçok sahnede kot pantolon giydikleri görülen bu aktörler sayesinde kot pantolon kısa sürede tüm dünyada popüler bir hal aldı. Kot pantolon giyen insanları çeşitli kategoriler altına sokma düşüncesi de bu tarihte son buldu. Blue jean artık önlenemez bir yükselişe geçmişti. Aralarında James Dean, Marilyn Monroe, Elvis Presley ve Marlon Brando gibi pek çok ünü isim giydikleri kot pantolonlarla televizyonlara çıktılar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu