Hayatın içinden

Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi

Çağımız insanın çevreye ve o çevrede yaşayan canlılara duyarlılığı gittikçe artmaktadır. Bu nedenle kimimiz evimizde evcil hayvan beslemeye karar verebiliriz. Köpekler de bu evcil hayvanlardan bir tanesidir. Bu sevimli patiler zamanla ailemizin bir bireyi olurlar. Ancak bu süreç öyle kolay gerçekleşmez.

Sevgi emektir, diye çok bildik bir tespit vardır. Eğer bir canlıyı seviyorsak onun için emek sarf etmeliyiz. Can dostumuz köpekler de sevgi kadar emek ve sabır isteyen varlıklardır. Çünkü bütün canlılar gibi onların da kendi dünyası vardır. Ayrıca içgüdüleriyle hareket eden varlıklardır. Bir arada hem sizinle hem de çevrenizle uyum içerisinde yaşayabilmeniz için eğitilmeleri gerekmektedir. Köpek eğitimi bu açıdan önemlidir.

Köpekleri Anlamak

Köpeğinizin tuvalet eğitimi olmayabilir, çok havlayan ve saldırgan özellikler gösteren bir köpeğiniz olabilir. Yaşadığı bir travma onu etkilemiş olabilir, hatta siz bile istemeden onda travma etkisi yaratacak yaklaşımda bulunmuş olabilirsiniz. Çünkü köpekler konuşamaz. Nasıl bir bebek konuşamaz ve sıkıntısını ağlayarak ifade ederse köpekler de ancak davranışlarıyla ya da havlayarak isteklerini anlatmaya çalışırlar. Siz bu dünyaya yabancı olduğunuz için anlamadığınız gibi yanlış bir tutum sahibi de olabilirsiniz.

Sabırlı Olun

Köpek eğitimi sabır ister. Ancak dışarıda dolaşan bir yığın köpeğe baktığımızda herkesin bu sabrı gösterdiğini söyleyemeyiz. Büyük bir hevesle hatta astronomik fiyatlarla alınan, sahiplenilen köpekleri perişan hallerde görmekteyiz. Bu canların çoğu zaten dışarıda yaşayamaz. Dışarıdaki hayata alışık olmadıklarından ya başka köpeklerin saldırısına uğrar ya araba çarpar ya da başka bir şey başlarına gelir. Ölür veya sakat kalır. Çünkü son derece savunmasızdırlar.

Köpek Eğitimi Artık Zor Değil

Eğer bir canlıyı hayatınıza kabul ettiyseniz kolay kolay vazgeçmemelisiniz. Hele ki bu son derece savunmasız, yardıma muhtaç bir canlıysa. Bunun yerine profesyonel bir yardım almayı denemelisiniz.  Size köpeğinizle ilgili sorunları gidermenizde yardımcı olacak birçok köpek eğitim uzmanı kişi ve kuruluş vardır. Son derece verimli ve sonuçları memnuniyet yaratan eğitimler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu