Hayatın içinden

Kanser Riskini Azaltmanın Tüyoları

Kanser Riskini Azaltmanın Tüyoları

 

Özellikle de erkek bireylerde akciğer, prostat görülebiliyorken kadınlarda ise akciğer ve meme kanseri son derece sık bir biçimde rastlanabilmektedir. Sigara kullanım oranının da insanlar arasında yükselmesi, dünya nüfusunun direkt olarak yaşlanmaya doğru ilerlemesi, çevre koşullarının da yine git gide oldukça kötüleşmesi ve bulaşıcı hastalıkların azami bir biçimde önlenemiyor olması kanser vakalarında oldukça yüksek oranlarda artışa sebep olmaktadır.

Sigarayı Bırakın

En büyük kanserojen madde yine sigaradır. Pasif olarak sigara içiciliğinden de mutlaka kurtulmanız gerekiyor. Sigara içen bir kişi ile yaşıyorsanız ve sigara dumanına maruz kalıyorsanız yine akciğer kanseri oranınız %30’a kadar yükseliyor. Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü uzmanı olan İsmail Yağız, yapılmakta olan araştırmaların yine bir tek akciğer kanseri değil de baş, boyun, meme kanserleri yapabilmektedir. Özellikle de çocuklarda sıkça gözüken beyin ve yine kan kanserlerinin de pasif olarak sigara içilmesinden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Sağlık Taramalarınıza Devam Edin

Yıllık olarak yine check-up programları yapın. Erkeğe ve kadınlara yönelik olan tarama testlerinizi yaptırmalısınız. Unutmamalısınız ki çeşitli kanser türevleri erken saptandıkları zaman %90 ve üstünde yok edilebiliyorlar. Ailelerinde de kanser öyküsü bulunan çeşitli yaşların üzerinde olan ve ek bazı hastalıkları bulunan kişilerin de tespit edilerek analizlerinin yapılması önem arz eden unsurlar arasında yer almaktadır.

Eğer Kilolu İseniz Kurtulun

Fazla kilolardan kurtulmanız gerekiyor. Fazla olan kilolar kolon, meme, rahim, yemek borusu ve böbrek kanser risklerini oldukça arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. %10 kadar kilo kaybı bireyleri %50’lere kadar varmakta olan oranlarda kanser gelişimlerinden koruyabiliyor. Akdeniz tipi olan diyetler de git gide sağlıklı bir diyet olduklarını kanıtlıyorlar. Zeytinyağı yine bolca yeşil, taze gıdalar, hormonsuz ürünler ve bol lifli beslenme birçok tip kanserlerin risklerini önemli oranlarda azaltan unsurlar arasında yer almaktadır. Yine kırmızı şarabın da anti oksidan ve anti kanserojene özelliklere sahip olduğu bilinenler arasında. Yüksek kalorili, yağ içerikleri de oldukça zengin olan çeşitli lif içeriği düşük olan beslenmeler, özellikle de mide bağırsak kanserleri türevleri açısından risk oluşturabiliyor.

Kanserden korunabilmenin en önem arz eden yollarından bir tanesi aktif bir yaşamdır. Gün içerisinde 10 bin kadar adım hareketli bir yaşamı sağlıyor. Orta şiddette ise yine 30 dakika kadar 5 – 6 gün boyunca yapılabilen egzersizler ile ciddi oranlarda kanserden korunma sağlanabiliyor. Yine tükettiğiniz yeşil gıdaların oranlarını da yükseltmeniz sizin faydanıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu