Hayatın içinden

Öğrencilerin Sınavlardan Düşük Not Almasının Sebebi

Öğrencilerin Sınavlardan Düşük Not Almasının Sebebi: Telefon ve İnternet

 

Erkek öğrencilerin ve kız öğrencilerin sınavlardan neden düşük not aldıkları ile ilgili olarak uzmanlar araştırma yaptı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencilerin ders dinlemelerini engelleyen bazı unsurlar bulunuyor. Derste telefonla ilgilenen ve internette sörf yapan öğrencilerin öğretmenlerini dinlemedikleri dikkatlerden kaçmıyor.

Durum böyle olunca öğrenci dersi derste anlamıyor. Dersi tam anlamıyla derste anlamayan öğrenci eve gidince de dersi anlamak için konu tekrarı yapmak ya da soru çözmek yerine vakitlerimi, telefon, televizyon ve internet üzerindeki uygulamalarda geçiriyor.

Böyle bir durumda da sınava çalışmayı son güne bırakan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınav konularını yetiştirmekte zorlanıyor. Günü gününe ve düzenli bir şekilde çalışmayan öğrenciler son günde yaptıkları çalışmayla ise sınavlardan düşük bir not alarak ailelerinin üzülmelerine neden olurlar.

Öğrencilerin Büyük Bir Bölümünde Telefon ve İnternet Bağımlılığı Tespit Edildi

Öğrencilerin büyük bir bölümü ellerinden telefonlarını bıraktığında acaba kim bana mesaj attı, acaba kim sosyal medyada ne paylaştı kimi düşüncelere kapılıyor. Akıllarda bu sorular varken de öğrenciler maalesef sağlıklı bir şekilde ders çalışamıyorlar. Öğrencilerin ders çalışmasını sağlamak için hem öğretmenlere hem de ebeveynlere büyük görev düşüyor. Okullarda derse girmeden önce öğrencilerden telefonları alınıp teneffüslerde telefonları dağıtılarak öğrencilerin derse olan ilgilerinin artması sağlanabilir.

Sınava Hazırlanan Öğrencilerde Telefon ve İnternet Kullanımı Biraz Daha Az

Üniversite sınavına hazırlanan ve liseye giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin internet üzerinden online oynanan oyunları daha az oynadıklarını söylemek mümkün. Yine sınava hazırlanan üniversite adayları ve lise adaylarının telefon kullanım oranlarının diğer yaş gruplarına göre daha olduğu görülüyor.

Ebeveynler Evde Telefon ve İnternete Kısıtlama Getirebilirler

Ebeveynlerin çocuklarının başarılarını artırmak ve aldıkları düşük notları düzeltmelerini sağlamak adına alacakları bazı önlemler bulunuyor. Bu önlemlerden belki de en önemlisi öğrencilerin internet üzerinden oynadıkları oyunlara kısıtlama getirmekten geçiyor. Bir diğer yöntem ise öğrencilerin ders çalışma saatleri esnasında telefonlarının ellerinden alınması olarak karşımıza çıkıyor. Bu şekilde ders çalışma temposunu yakalayan öğrencilerin düşük notlarını kurtarması ve derslerinden daha yüksek notlar almaları bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu