Anne - Çocuk

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

 

Anne adayları dokuz ay boyunca farklı durumlarla karşılaşabilirler. Özellikle ilk defa anne olacak kişiler için merak edilen pek çok konu mevcuttur. Hamileliğin son dönemlerinde karşılaşılan karın sertleşmesi de bu durumlardan biridir. Anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında ise hamilelikte karın sertleşmesi neden olur?  Sorusu gelir. Aslında karın sertleşmesi olarak görülen durum bebeğin kendisidir. Bebek anne karnında büyüdükçe karın içinde sertleşmeler meydana gelir. Bebek yer değiştirdikçe ve hareket ettikçe sertleşmeler yer değiştirebilir. Bu durum anne adayları için korkulacak bir sorun değildir. Hamilelikte karın sertleşmesinin bir diğer nedeni ise kabızlık problemidir. Özellikle son aylarda çok sık karşılaşılan durumlardan biri kabızlıktır. Bunun önüne geçebilmek adına hamilelerin günlük sıvı tüketimini çok yapmaları gerekir.  Bu sayede karın şişlikleri minimuma inecektir.

Hamilelikte Karın Sertleşmesinin Nedenleri

Hamilelik boyunca karın sertleşmesi farklı nedenlere dayalı olarak gözlemlenebilir. Bunlar ise;

  • İlk üç aydan sonra görülen karın sertleşmesinin nedeni rahmin karın içinde büyümesidir. Pek çok kişi bunu fark edemeyebilir ancak bazı kişilerde büyük rahatsızlığa neden olur. Ama korkulacak bir durum yoktur.
  • Bebeğin büyümesi ve kemiklerinin oluşması, karın içinde sertleşmeye neden olabilir. Bu durum daha çok altıncı ve yedinci aydan sonra kendini gösterir.
  • Eğer anne adayı çok zayıf bir kiloda ise ilk üç ay içinde karın sertleşmesi durumu ile karşı karşıya kalabilir. Kilolu anne adayları ise karın sertliği ile ilk aylarda bir sorun aşamaz, ilerleyen dönemlerde problem olarak göze çarpar.
  • Braxton yani yalancı kasılma, doğum sancısı gibi girer ve karında sertlik oluşmasına neden olur. Fakat kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu durum daha çok hamileliğin sonlarına doğru görülür.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Eğer bu gibi karın sertleşmesi sorunları yaşıyorsanız, yatış pozisyonunuz değiştirebilirsiniz. Ani kilo alımlarından kaçınmalısınız. Yine günlük bir saat ya da en az yarım saatlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Karın sertleşmesine iyi gelen durumlardan biri de ılık duş almak olacaktır. Tüm bunları yaptığınızda hala geçmiyorsa hemen bir uzmana başvurmanız gerekir. Çünkü bazı sertleşmeler doğum habercisi olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu