Anne - Çocuk

Bebekler Neden Gece Uyumaz? Uyumayan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Bebekler Neden Gece Uyumaz? Uyumayan Bebeğe Ne Yapılmalı?

 

Yeni anne – baba olan kişilerin en büyük sorunlarından biri bebeklerinin gece uyumamasıdır. Bebekler yetişkinlere göre daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar ama bazı durumlarda bebeklerin gece uyumaları oldukça güç olabiliyor. Bu nedenle bebeklerin fiziksel ihtiyaçlarını tamamladığınızdan emin olmanız gerekir. Daha sonra uzman önerilerini dikkate almanızda fayda vardır. Bu yazımızda bebekler neden gece uyumaz? Uyumayan bebeğe ne yapılmalı?  Gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Genelde bebekler doğduktan ilk iki hafta boyunca sorunsuz bir şekilde uyumaya başlar. İki haftadan sonra gaz problemleri meydana gelir. Kolik olarak adlandırılan bebeklerin uyumaları diğer bebeklere göre daha zordur. Gaz sancısı çeken bebeğin beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. İlk üç ay boyunca gaz sancısından ağlayan bebekler üç aydan sonra geceleri biraz daha rahatlarlar ve sadece acıktıklarında ağlarlar. Altıncı ayda ise diş çıkarma dönemine girdikleri için diş sancıları nedeni ile uyanırlar. Dişler çıktıktan sonra daha rahatlayıp, geceleri uyumaya devam ederler. Sekizinci aydan sonra ise bebekler daha çok açlıktan geceleri uyumaz, eğer anne sütü yetmiyor ise bebeğe doyurucu besinler vermeli ve geceleri daha rahat uyumasını sağlamalısınız.

Uyumayan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Uyumayan bebeğe ne yapılmalı? Sorusunun cevabını almadan önce bebeğin neden uyumadığını tespit etmelisiniz. İşte detaylar;

  • Yeni doğan bebekler gaz sancısından uyumazlar; bu nedenle bebeği her emzirdikten sonra gazını çıkarmaya özen göstermelisiniz. Yine bebekte gaz oluşturacak gıdaları anneler tüketmemelidir. Bebeğin altı kuru olmalıdır, çünkü ıslak bezler soğuk ortam oluşturacağı için bebekte gaz problemine neden olabilir.
  • Eğer bebekler diş çıkarma döneminde geceleri uyumuyorsa, dişlerine ağrı kesici jel sürebilirsiniz. Bu jeli kullanmadan önce doktordan onay almanızda fayda vardır. Bu dönemde bebekler korkabilir, anneler bebeklerine sarılıp onları sakinleştirmelidir.
  • Anne sütünün yetmediği aylarda ise bebekler açlıktan ağlar. Bu nedenle bebeğiniz için gece yatmadan önce doyurucu mamalar hazırlamanız gerekir. Bu sayede karnı tok olan bebekler kolaylıkla uykuya dalacaklardır.

Tüm bunlara ek olarak, bebekler için aşırı ışıklı ve gürültülü ortamlardan kaçınmanız gerekir. Sesiz ve ışıksız ortamda bebekler daha rahat uykuya dalacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu