Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

 

Tansiyon her insanda bulunur ve bunun normal kabul edilen değerleri vardır. Tansiyonun normal değerlerinin üstüne çıkması müdahale gerektiren bir durumdur çünkü yüksek tansiyon ölüm gibi kötü sonuçlar yol açabilmektedir.

Yanlış beslenme, aşırı stres, ani heyecan gibi durumlarda tansiyon yükselir. Buna aşırı üzüntü de sebep olabilmektedir. Kalbin sol tarafının büyümesi yüksek tansiyona sebep olacaktır. Böbrek hastalıkları da yüksek tansiyona davetiye çıkarmaktadır.

Damar sertliği rahatsızlığı olan kişilerde yüksek tansiyon mutlaka görülüyor.

Aşırı kilo alımı da yüksek tansiyonu tetikleyen bir başka önemli detay. İç salgı bezlerinin rahatsızlığı da kan basıncını yükseltir ve yüksek tansiyona yol açar. Yüksek tansiyon, ölüme kadar götüren ciddi bir rahatsızlıktır ve belirtilerini bilmek çok önemlidir. Yüksek tansiyonun en belirgin özelliği aşırı yorgunluk, sebepsiz halsizliktir. Kalpte ve nabızda çarpıntı meydana gelir, tansiyonun yükseldiği bu şekilde de anlaşılabilir. Sinirlilik hali ve baş dönmesi de yüksek tansiyonda dikkate alınması gereken belirtiler arasındadır. Yüksek tansiyonun belirtilerini bilmek ve olası bir durumda hastaya en doğru müdahalede bulunmak hayati önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu