Güzellik Sırları

Tırnakların Güçlü Olması İçin Neler Yapılır?

Tırnakların Güçlü Olması İçin Neler Yapılır?

 

Tırnakların güçlü ve pürüzsüz görünümü her hanımın isteğidir. Farklı renkte ojelerle elbiseleri tamamlayan şık detaylardır. Özellikle, sürekli suyun içerisinde kalan tırnaklar zaman zaman yıpranabilir. Ev hanımlarının tırnak uzatamayışlarının da başlıca sebebi budur. Bu gibi dış faktörler kadar, yaş ve beslenmeye bağlı olarak ta tırnaklarda zaman zaman kırılma ve yıpranmalar meydana gelebilir.

Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak tırnak yüzeylerinde aşınmalar ve kırılmalar sıklıkla görülen sağlık sorunlarıdır. Tırnakların sağlıklı şekilde uzayamayışlarının altında yatan nedenlerin başında gelen, kırılmalardır. Bu konuda ilk önerilen, tırnaklara yapılacak dış bakımdan önce beslenme ile iç bakımın yapılmasıdır. Aşırı soğuk ve sıcaktan koruma, süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum zengini gıdaların tüketilmesidir.

Tırnakları Güçlendirecek Bakımlar

El ve tırnakları güçlendirmek için yapılacak bazı bakımlar bulunur. Öncelikle vazelin ile yapılacak el ve tırnak nemlendirmeleri son derece önem taşır. Evlerde hazırlanması pratik olan en basit tariflerden birisi şu şekildedir: Eli yakmayacak derecede sıcak su olan bir kaba bir miktar deniz tuzu konulur. Limon suyu, buğday tohumunun yağı da eklenir.

Bunlar iyice karıştırıldıktan sonra üzerine mür yağı da konulur. Hepsi karıştırıldıktan sonra tırnaklar bu karışımın içerisinde bekletilir. Haftada sadece iki sefer onar dakikalık yapılacak bu uygulama tırnakların güçlenmesi için son derece etkili olacaktır. Sirkenin de tırnaklardaki bakterileri gidermedeki etkisi bilinir. Sirkeli su ile tırnakların bazı zamanlar temizlenmesi önerilir.

Güçlü Tırnaklar

Güçlü tırnaklar için limon ve zeytinyağı da kuşkusuz ayrı bir şifa kaynağıdır. Limonun içeriğindeki bazı asitler tırnaklar için son derece faydalıdır. Zeytinyağının yumuşatıcı etkisi ile birleşince doğal bir bakım kürü meydana gelir. Haftada iki ya da üç sefer bu karışıma batırılan ve bekletilen tırnakların daha güçlü olduğu gözlenir.

Bir başka bakım uygulaması da E vitaminidir. E vitamini de kalsiyum kadar tırnak ve saçlarda etkilidir. E vitaminli kapsülün su içerisinde kırılması ve ardından tırnakların bu suda bekletilmesi önerilir. Haftada iki sefer yapılan bu uygulama düzenli şekilde tekrarlandığında tırnaklarda olumlu şekilde etkisi gözlenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu