Sağlıklı Yaşam

Ruh halinize göre size en uygun spor hangisi?

Ruh halinize göre size en uygun spor hangisi?

 

İnsanlar her zaman aynı ruh halinde olmaya bilir. Değişen yaşam tarzları, duygular, düşünceler ruh halinize de etki eder. İçinde bulunduğunuz ruh halinden uzaklaşarak kendinizi sakinleştirmenin pek çok yolu vardır. Spor yapmakta bu seçeneklerden biridir. Ruh halinize göre size en uygun sporu yaparak hem sağlığınızı koruyabilir hem de kendinizi rahatlatabilirsiniz.

 

Öfkeli ya da Kızgınsanız; Kick Boks

Zorlu geçen bir günün ardından öfkenizi atabileceğiniz Kick Boks, kardiyo bir egzersiz olduğu için kalori yakmanıza da yardımcı olur. Negatif enerjinizi atacağınız bu spor da sinirinizi kum torbalarından çıkartabilirsiniz. Kişiye karşı yapacağınız Kick Boksta yanınızda muhakkak bir eğitmen bulunması gerekir.

Endişeli ya da Stresliyseniz; Yoga

Yoga zihninizi sakinleştirecek ve sizi bulunduğunuz ortamdan uzaklaştıracak bir egzersizdir. Yoga programını düzenli bir şekilde uyguladığınız durumda; içsel bir ferahlama yaşayacak ve pozitif enerjiyi hissedeceksiniz. Düzenli nefes alış- verişlerle uygulanan yoga, stres seviyenizi düşürerek ruhunuzu iyileştirecektir.

Bitkin Hissediyorsanız; Tai-Chi

Günün koşuşturmacasında bitap düşeceğiniz için yoğun tempolu egzersiz yapmak istemeyebilirsiniz. Bu durum da hem sizi fazla yormayacak hem de enerjinizi toplamanıza yardım edecek bir önerimiz var. Tai-Chi çalışmaları yaparak günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Tai-Chi, gece kaliteli bir uyku uyumanızı, stresten uzaklaşarak sakinleşmenizi ve enerjinizi yenileyerek daha zinde olmanızı sağlar.

Üzgünseniz; Yüzme

Mavi renginin insanlara huzur ve dinginlik verdiğini biliyor muydunuz? Eğer üzüntülerinizden uzaklaşıp rahat bir nefes almak istiyorsanız, denizde ya da havuzda tempolu bir şekilde yüzün. Attığınız her kulaçta dertlerinizi ve sıkıntılarınızı arkada bıraktığınızı düşünün. Yüzmek sizi zihinsel olarak rahatlatacağı gibi vücuttaki tüm kaslarınızı çalıştırarak kalori yakmanıza da yardımcı olur.

Fikir Üretemiyorsanız; Koşu

Saatlerce kafa yorduğunuz halde aklınıza hiçbir fikir gelmiyorsa ayakkabılarınızı giyin ve koşmaya başlayın. Yaratıcı bir fikir düşünüyorsanız ya da sorunlarınıza çözüm bulamadıysanız tempolu bir koşu size yardımcı olabilir. Pek çok insan iyi fikirleri koşu yaparken buluyor. Koşarken aynı hareketleri tekrar ettiğiniz için, vücut karmaşık işlerle uğraşmaz. Bu da beyninizi rahatlamasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu