Sağlıklı Yaşam

Diyet Kola Öldürüyor! Aspartam ve Diyet Kolanın Zararları

Diyet Kola Öldürüyor! Aspartam ve Diyet Kolanın Zararları

 

özellikle belirtmek gerekirse son zamanlarda oldukça tanınmışlığını güvenliğini sağlamakta olan diyet kola, kalorisinin olabildiğince düşük seviyelerde bulunması nedeni beraberinde ve adının da diyet kola bulunması nedeni beraberinde pazara sunulması ile bireyleri açıkçası zaaflarından vurmaktadır.  Son derece hoş bir adı olan ve olabildiğince düşük kalorili içecek şekilde lanse edildiği için diyet kolanın ne kadar zararlı bir içecek olduğu ve içindeki aspartam denilmiş olan tatlandırıcı olayın da ne kadar risk taşıdığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir.

Tatlandırıcıdaki Zarar

Aspartam E951 koda sahip non-sakkarid türünde bir tür tatlandırıcıdır. Bu tatlandırıcı diyet kola ve çeşitli besinlerde kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Aspartam bileşeni genetiği beraberinde oynanmış bakteriler tarafınca üretilmiş bir tür yapay tatlandırıcıdır. İlk şekilde 1965 senesinde üretimi yapılmıştır. Son günlerde ise gıda fabrikalarında amino-şeker şeklinde de isimlendirilebilmektedir. Aspartam aynısı tatlandırıcılar özellikle belirtmek gerekirse kola benzeri biçecek türlerinde kullanılır ve düşük kalorili içecekler oluşturulmuş olunur. Bu sayede de diyet kola ismi altında gıda pazarsına sunulmuştur. Ek şekilde kolanın yanı sıra jeli bonlar, sakızlar, şekerlemeler, çikolatalar ve tahıl türü gıdalar başta olmak suretiyle günümüz çerçevesinde 6.000’e yakın gıdalarda bulunmaktadır. Son 35 senedir ise kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan bu bileşen olabildiğince güçlü ve aşırı keskin bir tada sahip olan bir tür tatlandırıcıdır. Tatlandırıcılık açısından ise ağza oldukça tatlı bir tat verdiğinden daha doğrusu basita hak ettiği tadı verdiğinden şüphemiz bulunmamaktadır. Fakat çok birey gene de diyet koalnın tadından şikayetçidir.

Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Aspartam içerikli olan kolanın yan etkileri bilimsel araştırmalar kapsamında ispatlanmıştır. Aspartam bileşeni eksitoksin bir yapıya hakim olmak ile vücut dokusunu ve beyni ciddi seviyelerde tahriş etme özelliğine sahiptir. Aspartam körlük, beyin bütünörü ve kansere kadar çok rahatsızlığı ile getirebiliyorç Başka bir yandan ise lenfoma, lösemi ve kalp yetmezliği benzeri rahatsızlıklara da yol açtığı ispatlanmıştır.

Sigara beraberinde birlikte içildiği takdir de aşırı ciddi seviyelerde kalp ve damar rahatsızlıklarını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra genotoxic fonksiyonunu taşımaktadır.  Yapılan bazı araştırmalara göre aspartamın bulgularıni ortaya koymuştur. Bunlardan bazıları; bellek kaybı, baş ağrısı, görme kaybı, koma, diyabet, depresyon benzeri unsurlardır.

Bunlara ek olarak yapılan ek araştırmalar neticesinde bu maddenin bağımlılık yapma fonksiyonunun olduğu da ortaya koyulmuştur. Diyet kola adı altında reklamların yapılması ve hem de bağımlılık yapıcı özelliğinin bulunması bu ürünü olabildiğince kötü amaçlar için kullanmaktadırlar. Bu sebepten normal basita dönmenizde yarar bulunmaktadır yalnız en iyisi en sağlıklısı hiç kola içmemektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu