Hayatın içinden

Bir Narsistle Çıktığınızı Gösteren 5 İşaret

Bir Narsistle Çıktığınızı Gösteren 5 İşaret

 

Narsist, toplumdaki bazı kesimin yükseltilmiş özgüvenleriyle kendilerini sürekli ve düzenli olarak diğerlerinden üstün görmesiyle ortaya çıkan ruhsal bir kişilik bozukluğudur. Narsist bireyler, sürekli beğenilmeye ve ilgi gösterilmeye ihtiyaç duyarlar. Oldukça küçümseyici, ısrarcı, çok zor beğenen, hiçbir şeyden memnun olmayan, katı prensipleri olan duygusallıktan oldukça uzak, kendini beğenmiş kişilerdir.

Bu durum her ne kadar bir ruhsal problem yani kişilik bozukluğu da olsa bu kişiler kendilerini çok beğendiklerinden bu durumu kesinlikle bir bozukluk olarak görmezler. Aksine kendilerinden fazlasıyla memnun olduklarından dolayı artı bir özelliğe sahip olduklarını düşünürler.

Çevremizde Böyle Biri Varsa Nasıl Anlayacağız?

Narsist insanların gün geçtikçe sayısı arttığı gibi, eşimiz dostumu ya da arkadaşlarımızın arasında da olabilir. Diyelim sevgiliniz narsist ise sizler bunu nasıl anlarsınız, bunu inceleyelim.

  • Bencil: Elbette ilk olarak erkek arkadaşınız bencil olacaktır. Her zaman kendini düşünecek ve sizi geri plana atacaktır.
  • Duygusallıktan uzak: Onunla romantik bir an yaşayamıyorsanız, bununla dalga geçiyorsa, hep ciddiyse de bu özelliğinden narsistliğini anlayabilirsiniz.
  • Kolay sinirlenenHer şeye çabucak sinirleniyorsa da narsistlik özelliğine sahiptir.
  • MemnuniyetsizElbette eğer sevgiliniz narsist ise mutlaka memnuniyetsiz olacaktır. Ona aldığınız hediyeleri beğenmez, yaptığınız süprizleri ve hatta sizin giyim tarzınızı, konuşma stilinizi bile beğenmeyip uzun uzun yargılayıp kalp kırabilir. Kalbinizi kırdığınızı anlamayacaktır, çünkü üstlerdeki maddelerde de belirttiğimiz gibi narsistler duygusallıktan uzaktır.
  • Eleştiriye hassas: Sevgilinize yaptığınız en ufak eleştiriyi kaldıramıyorsa, bu durum onu aniden sinirlenip çıldırtıyorsa bilin ki narsist biriyle berabersiniz. İnsanlar genelde eleştiriyi kaldıramaz evet ama narsistler bu duruma normal bireylerden çok daha fazla sinirlenirler.

Narsist Bireylerle İlişki Zordur

Narsist bir bireyle arkadaşlık etmek zor iken bir de o kişi sizin sevgiliniz ise oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Her ne kadar arada sevgi de olsa bazen sizin sinirlerinizi zıplatacaktır. Bu noktada gerçekten karşınızdaki kişiyi seviyorsanız ona saygı duymayı öğrenmek zorundasınız. Aynı şekilde narsist sevgilinizin de size karşı ekstra dikkat etmesi gereklidir. Aksi takdirde sizi oldukça zor bir ilişki bekliyor olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu