Püf Noktası

Kafa Karıştıran Zor Mantık Soruları

Çocuklar ve yetişkinler için zor mantık soruları

Bilimsel tanım olarak zeka, bir durumu öğrenme becerisi, bu öğrenilmişliği kavrayabilme ve yorumlayabilme, herhangi bir olaya karşı adapte edebilme ve öğrenilen şeyden yararlanabilme yeteneğidir. Zeka becerilerini geliştirmeyi düşünen her bireyin mutlaka zor mantık soruları ile başlaması ve çoğu zaman daha da zorlaşan sorularla devam etmesi önerilir.

Zeka Kaç Olmalı?

Zeka kavramının doğuştan gelen bir yetenek olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir durum olsa da, durum aslında pek de öyle değil. Yetişkin bir bireyin IQ (Intelligence Quotient – Zeka Katsayısı) seviyesi, eğer psikolojik bir sağlık problemi yok ise ortalama 50 ila 150 arasındadır. Yapılan araştırmalara göre, zeka seviyesi 50 olan bir insan bu seviyenin tamamını kullanabilir. 150 IQ seviyesine sahip olan biri ise, bu seviyenin yarısını da kullanıyor olabilir.

Kimi insanın duygusal zekası yüksek iken bazılarımız da matematiksel yani sayısal zeka yönünden şanslıdır. Bu durum kişiye doğuştan gelen bir yetenek olabildiği gibi, o alana duyduğu merak ve öğrenme isteği ile de doğru orantılıdır. Albert Einstein, Nikola Tesla, Leonardo Da Vinci gibi ünlü bilim adamlarının IQ seviyelerinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Beethoven ve Mozart gibi sanatçıların ise doğuştan gelen bir müzik zekaları bulunuyor.

Çağımızda, yetenek ve zeka doğru orantılı olarak dijital platformlarda somut hale bürünüyor. Savaş oyunlarında yeteneği bulunan bir kişi kendini geliştirdiğinde o oyunda başarılı sonuçlar alacaktır. Müzik zekası yüksek olan bir birey ise enstrüman çalma konusunda becerisini zamanla geliştirebilir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki zeka, geliştirilebilir bir beceridir. Özellikle 4-13 yaş arası çocuklar için daha uygun olsa da yetişkinlerde de düzenli kullanımda zeka becerilerinin gelişimine katkı yaptığı kanıtlanmış olan MentalUP Eğitici Zeka Oyunu, 5,5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Dilerseniz zeka oyunu MentalUP’ı hemen deneyebilirsiniz.


Zeka Becerilerini Geliştiren Zor Mantık Soruları

Zeka geliştiren, boş zamanlarımızı eğlenceli hale getirebilecek bazı zor mantık sorularına birlikte bir göz atalım:

 

 • Hacimleri aynı olan iki küpten bir tanesi suya 2 cm, diğer ise 1 cm batıyor. İlk küpü ikinci küpün üzerine koyarsak, alttaki küp suya ne kadar batar? Tam tersindeki durumda ise ilk küp suyun altına kaç cm batacaktır?
  Cevap: Her iki durumda da iki küp 3 cm batar.
 • 90 km ile giden bir trenden çocuğun biri dışarı baktığında karşıdan gelen treni 6 saniye boyunca görebiliyor. Diğer tren 60 km hızla gidiyorsa, trenin uzunluğu ne kadardır?
  Cevap: Çocuk treni 150 km hızla geliyor gibi görür. 6 saniye gördüğüne göre, 250 metre uzunluktaki bir treni görmüştür.
 • 3 basamaklı bir sayı düşünün. Bu sayıdan 7 rakamını çıkarırsanız sonucu 7’ye bölebilirsiniz. Eğer 8 çıkarırsanız 8’e bölebilirsiniz. 9 çıkarırsanız ise 9’a bölebilirsiniz. Sayıyı bulabilir misiniz?
  Cevap: 504.
 • 3, 8, 11, 19, 30, 49, ? şeklinde sıralanan bu sayı dizisinde sizce soru işaretli yere ne gelmeli?
  Cevap: 79.
 • Bir kişi bir camı dört saatte siliyorsa, iki kişi bir camı iki saatte siliyor. Her ikisi bir camı kaç dakikada siler?
  Cevap: 80 dakika.
 • Ahmet’e 800 TL’ye sattığı arabayı, 600 TL’ye alan Mehmet, 1000 TL’ye yeni bir araba almış. Bu aracı da Mustafa’ya 1200 liraya satmış. Peki, Mehmet ne kadar kar etti? Cevap: 400 TL.
 • 2 – 5 x 4 + 7 = ? Bu soruda soru işaretli yere hangi sayı gelmelidir?
  Cevap: -11
 • Doktor size 3 hap reçete ediyor. Hapları yarım saat arayla içerseniz, hapların tamamı kaç saatte biter?
  Cevap: 1 saat.
 • Bilindiği üzere bazı aylar 30 bazıları 31 gündür. Peki hangi ayda 28 gün vardır? Cevap: Bütün aylarda.
 • Bir çobanın 18 koyunu var. Bir salgın sonucu bu koyunlardan 9 tanesi hastalanıyor, 9 tanesi de ölüyor. Buna göre çobanın kaç koyunu var?
  Cevap: 9 canlı koyun.
 • Sabaha karşı 8’de yattınız ve guguklu saatinizi akşam 9’a kurdunuz. Kaç saat uyumuş olursunuz?
  Cevap: Guguklu saatler sabah ve akşamı ayıracak teknolojiye sahip olmadığından sadece 1 saat uyursunuz.
 • 9 sayısını yarıma bölüp 12 eklerseniz sonuç ne olacaktır?
  Cevap: (Yarıma bölmek demek, 2 ile çarpmak demektir)
 • Sadece 1 kibritiniz kalmış ve gaz lambası, gaz sobası ve mumunuz var. Hava da -10 derece. İlk hangisini yakarsınız?
  Cevap: Kibriti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu