Püf Noktası

Duş Sonrası Saç Kurutmanın En Doğru Püf Noktaları 

Duş Sonrası Saç Kurutmanın En Doğru Püf Noktaları 

Saçlar bir kadının güzelliğini tamamlayan en önemli faktörlerden biridir. Her kadın saçının parlak, dolgun, gür ve kırıklardan tamamen arındırılmış ister. Bu özellikler için dikkat etmemiz gereken temel şeylerden biri saçı doğru bir biçimde kurutmaktır.

En Doğru Saç Kurutma Yöntemleri Nelerdir? 

  • Öncelikle saçların ve kafa derisinin şampuandan tamamen arındırılmış olması gerekir. Çeşitli kimyasallar içeren şampuan kalıntıları saçı kurutur ve ağırlaştırır kafa derisinin nefes almasını önler. Bu da saçların daha çok dökülmesine, kırılmasına neden olur.
  • Yıkama tamamlandıktan sonra, saçlarda ağırlık yapan fazla suyun bir havlu yardımıyla nazikçe alınması gerekmektedir. Bu aşamada havluyu saçlara sertçe sürtmek ya da saçları elle sıkmak yanlıştır. Bu saçları elektriklendirir ve çabuk kırılmasına sebep olur.
  • Saçlara herhangi bir ısıl işlem uygulaması önerilmez. Saçlar kendiliğinden kurumaya bıraktığınızda saçlar daha sağlıklı olur. Ama çoğu zaman dış etkenler (zaman sınırı, kış ve soğuk olması vb.) buna mâni olur.  Bunun için saç kurutma makinesini en soğuk ve hızlı dereceye getirip, saçları öyle kurutabilirsiniz.
  • Saçları taramadan önce saçların hafif nemli kalmasına özen gösterilmeli. Saçlar fazla ıslakken taramak saçın kırılmasına neden olur. Bu yüzden saçların saç kurutma makinesiyle hafif kurutulduktan sonra taranması daha uygundur.
  • Saçlar taranırken oldukça nazik davranılmalıdır. Yavaş hareketlerle taranırsa hem kırıklar hem de elektriklenme önlenir. Eğer buna rağmen elektriklenme varsa zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, arnika yağı gibi onarıcı ve besleyici yağları saç kurutmaya başlamadan önce nemli saça 5-10 damla kadar sürebilirsiniz.

Saç Tipine Göre Saç Kurutma Malzemeleri Nasıl Olmalıdır? 

Düz Saç Tipi;

Hiç kuşkusuz en zahmetsiz saç tipidir. Bu saç tipini kuruturken normal başlı tarak, fazla sert olmayan havlu yeterli olacaktır. Saçların iç içe girmemesinden dolayı çok çabuk kurur.

Dalgalı Saç Tipi;

Düz saçlardan sonra en zahmetsiz saç tipidir. Bu saç tipinde de normal başlıklı tarak ve sert olmayacak bir havlu yeterli olacaktır.

Kıvırcık Saç Tipi;

En zahmetli saç tipidir. Çok çabuk yıpranır, zor kurur. Bu saç tipinde büyük başlı tarak kullanılmalıdır. Küçük başlıklı taraklar bu saç tipinde saçı çabuk elektriklendirir ve yıpratır. Yine sert olmayacak bir havlu yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu