Anne - Çocuk

Hamilelik Nasıl Fark Edilir ve Süreç Boyunca Yaşananlar

Hamilelik Nasıl Fark Edilir ve Süreç Boyunca Yaşananlar

 

Gebelik genç olan kadınlarda döllenmeden hemen bir gün içinde fark edilebilir. Çünkü adet düzensizliği tamamen bitene kadar vücudun üretmiş olduğu her yumurta döllenmeye daha elverişlidir. Kadınlar yaşlandıkça doğurganlığın bitmesi veya azalması bununla alakalıdır.

Döllenmeden sonra 10 – 12 saat içinde mide bulantısı başlar ve böylece kadının gebelikteki ilk kusması gerçekleşmiş olur.

Eğer gebelik daha yaşlı bir kadında ise bu bahsettiğimiz belirtiler 1 hafta ile 2 ay arasında gerçekleşebilir. Ergenlik döneminde olan bir kadının hamileliği döllenmeden itibaren ilk 12 saat içinde fark edilebilir. Ergenlik döneminde olan bir kadının yumurtasının döllenmesi 5 ila 20 dakika arasında olur çünkü ergenlik döneminde yumurtalar tam olarak olgunlaşmamış durumdadır. 16 yaşını henüz tamamlamamış bir bireyin döllenme gerçekleştikten yaklaşık 10-15 gün sonra embriyonun vücuttan çıkartılmaması sonucunda bireyde çok ciddi bir biçimde ruhsal veya fiziksel sorunlar baş gösterebilir. Çünkü 16 yaşını henüz tamamlamamış bir ergenin duyguları tam olarak yerine oturmamıştır yani duygular henüz yapım aşamasındadır. Çünkü kişi kendi yaşında olanlardan bu derece de farklı bir şey yaşadığı için hayatının geri kalanında bazı psikolojik sorunlarla karşılaşabilir.

Bunun dışında hamile olan bir kadında duygusallık yoktur.

Gebelikten sonra fazlalaşan ağlamalar veya yoğun hissedildiği sanılan duygular bireyin hamileliğe nasıl baktığından kaynaklanır. Bundan dolayı gebelik durumunda olan kadınları mutlu etmek çok basittir. 16 yaşını tamamlamamış çoğu genç kızın büyük kâbusu yani kürtajda gecikmenin sebebi halk arasında yanlış bilinen gebeliğin 1 aydan önce belirlenemeyeceği saçmalığıdır bu saçmalık yüzünden çoğu genç kızımız 1 ay sürenin geçmesini bekliyorlar ve kürtajda gecikme problemiyle karşılaşıp bebeği dünyaya getirmek zorunluluğu yaşıyorlar. Döllenmeden sonraki uygun zaman dilimi ilk 12 saattir ve bu ilk 12 saat içinde hamile olan bireyin alanında uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde yumurtalık kisti, kısırlık ve benzeri gibi ciddi rahim hastalıkları baş gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu