Evlilik

Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu? 

Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu? 

Her genç belli bir yaşa geldiğinde sevdiği insanı bulduğunda yuvasını kurmak mutlu bir hayat bir sürmek ister. Bunun sonucu olarak nikâh kıyar şatafatlı bir düğün ile dünya evine girerler. Bu noktada toplumda bir aile daha oluşmuş olur. Toplumun da yapısını, çekirdeğini oluşturan ailedir. Aile de daha sonra çocuklar meydana gelir ve aile yapısını genişletir. Gelişen aile ağı ile toplumda gelişir ve büyür. Çocuklar üniversitelere, topluma karışır ve tekrar aile yapısı meydana gelir. Toplumun yapıtaşları bu şekilde gelişir. Dışarıdan baktığımızda yapı olarak aile böyledir. Peki ya içerden aile yapısı, mekanizması nasıl işler. Gelin bunun üzerine konuşalım.

Evlilik Mekanizmasını İçeriden İncelemeye Ne Dersiniz? 

Aile çok güzel bir şekilde oluştu. Sıra artık bu evliliği karşı cins ile saygı, sevgi çerçevesinde sonsuza dek yürütmeye geldi. Hayatın tozpembe göründüğü anlardan çıkılıp aynı eve girildiğinde tanıdığımızı sandığımız o insanı aslında tanımıyormuşuz deriz. Çünkü aynı çatının altına girince roller, hayatlar değişir. Doğal olarak karşımızdaki insanı da aynı beklemeye çalışırız. Bazen kişiye bağlı olmakla bu durum değişir.

Olumlu yönden incelersek, karşınızdaki gerçekten sevginizi sonuna kadar hak eden, saygılı, sevgili, hoşgörülü bir insansa ömrünüze ömür katar. Sizi bulutların üzerinde gezdirir. İyi ki böyle bir insanla evlenmişim dersiniz. Olumsuz yönden bakacak olursak, karşımızdaki kişi aynı eve girince değişti. Saygılı o insanın yerini saygısız kaba saba biri aldı. Bu durumda ise ömrünüzden ömür alıp sizi yaşadığınıza pişman eder. Kısacası burada durum tamamen kişiye bağlıdır. Çünkü her insan bir değildir. Ön yargı ile yaklaşmamak gerekir.

Peki, Sürpriz İle Karşılaşmamak İçin Ne Yapmalıyız? 

Her zaman hayatta insanları sadece iyi ya da kötü kalıbına sığdırmamalıyız. Eğer karşımızdaki insanı tanıyor ve güveniyorsak karakterini, davranışlarını çözmeye çalışmalıyız. Öncelikle insanda dürüstlük aramalıyız evlilik içinde hep bu şarttır. İkinci olarak saygı daha sonra sevgi gelir. Kalplerimize dokunup, içimizi ısıtan insanı kendimiz biçimlendirmeye çalışmayalım, bırakalım o kendi benliğini kendisi bulmaya çalışsın. Böylece anlayışlı eşler karşısında hayat daha kolay bir hal alacaktır. Ömrünüze ömür katan insanlara rastlamak dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu