Sağlıklı Yaşam

Erken Yaşta Kırışıklıkların Sebebi Nedir?

Erken Yaşta Kırışıklıkların Sebebi Nedir?

 

Günümüzde kırışıklıklar yaşın ilerlemesi sonucunda oluşmaktadır ve bu kaçınılmazdır. Yaş ilerledikçe cilt elastik yapısını zamanla kaybedecektir ve çevresel faktörlerin, dengesiz beslemenin de etkisi ile birlikte kırışıklıklar meydana gelecektir.

Bu kırışıklıklar bazı durumlarda erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Erken yaşlarda yüzünüz sarkık bir yapıya sahip olabilir ve kırışıklıklar başlayabilir özellikle de gözaltı kırışıklıkları ile oldukça sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bu nedenle erken yaşta oluşan bu sorunun nedenlerinin öğrenilmesi ve buna göre önlemlerin alınması oldukça önem arz eder.

Kırışıklıklar yaşlılığın bir bütünüdür ancak erken yaşta oluşanlar ise çevresel faktörlerin ve uyguladığınız bazı zararlı alışkanlıkların bir bütünüdür. Bu nedenle şimdi bunları detaylıca açıklayacağız.

Kırışıklık Çeşitleri Nelerdir?

En başta sarkıklık sonucu oluşan kırışıklığın nedenini açıklayalım. Yer çekimi etkisi ile cildiniz aşağı doğru sarkmaya başlar ve yine bu duruma karşı da yüzünüzün gösterdiği direnç, bireyin genleri ile alakalı olmaktadır. Bu nedenle bazı insanların kırışıklıkları erken yaşlarda genetik olarak başlamamaktadır. Ayrıca yer çekimi sonucunda oluşanların en yaygını dudakların sarkmasıdır.

Hareketli kırışıklıklara örnek verecek olursak kasların sürekli hareketi ile oluşmaktadır bunlar. Sürekli gülünmesi, konuşulması, aşırı sigara içilmesi de bu kırışıklıklara örnektir. Yine hareket şekilleri her bireyde daha farklı hallerde görülebilmektedir. Örnek verecek olursak eğer sürekli olarak pipet kullanarak çeşitli içecekler tüketiyor iseniz yine konuşurken ağzınızı hareket ettirirken belirgin olan çeşitli kırışıklıklar ile karşılaşabilirsiniz. Yine kolajen kaybı ile de oldukça sık karşılaşılır bu durumlar ile.

Yine yukarıda bahsettiğimiz her iki çeşidin birleşimi ile oluşanları da artık son yaşlarda görülmektedir. Yine hem kaslar hem de yer çekimi etkisi ile bunlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle kaş bölgesinde oluşan kırışıklıklar bunlara bağlıdır.

Kırışıklıklardan Korunmak İçin Hangi Alışkanlıkları Bırakmalıyız?

  • Yine cildimiz üstünde yaşlanma beraberinde görülen etkiler dışarısında farklı seviyelerde oluşanlar da vardır. Yine bunlar vücudumuza dikkatli bakmadığımız, zararlı alışkanlıklar sonucunda oluşan tiplerdir. Ayrıca erkan yaşta oluşanlara da bu zararlı alışkanlıklar sebep olmaktadır.
  • Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol cildinize çok zararlıdır. Kısa sürede yaşlılık belirtilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca vücudunuz içinde çok zararlıdır. Vücudunuzun içerisine verilen zararlar da yine cildinizi etkilemektedir.
  • Hareketsiz bir şekilde yaşamak: yine hareketsiz yaşamak, egzersiz yapmamak kırışıklıkların oldukça sık bir şekilde oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Son olarak yeterli seviyelerde uyunmaması da çok zararlıdır. Güzel bir şekilde uyunmaması sebebi ile erken yaşlarda yaşlılık belirtileri ile karşılaşmanız mümkündür.
  • Yine aşırı güneşe maruz kalırsanız da erken yaşlarda yaşlılık belirtileri ile karşı karşıya kalırsanız. Bunun için güneş kremi kullanmalı ve güneşin yoğun olduğu vakitlerde dışarıya çıkmamalısınız.
  • Stres de bunların en başında gelmektedir. Stresli yaşamdan uzak durmalısınız ve cildinize zarar vermemelisiniz. Ayrıca saçlarınız da erken yaşlarda beyazlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu