Güzellik Sırları

Doğal Yöntemlerle Tırnak ve El Bakımı

Doğal Yöntemlerle Tırnak ve El Bakımı

 

El ve tırnak bakımı için yapılması gereken birçok unsur vardır. Bildiğiniz gibi el ve tırnaklarda vücudumuz ile birer bütündür. Sadece yüz bakımı yaparak tırnaklarınızı bakımsız bırakarak güzel olduğunuzu iddia edemezsiniz. Aynı şekilde sadece yüz bakımı yaparak da aynı şeyi iddia edemezsiniz. Bu yüzden vücudumuzun en önemli organlarından biri olan el ve tırnaklarımıza gereken özeni göstermelisiniz.

Ellerimize Neler Zarar Veriyor?

Özellikle ellerimiz aşırı sıcak veya soğuklarda zarar görebilmektedir. Özelliklede soğuk dönemlerde çeşitli çatlaklar ve kurumalar meydana gelebilir. Bu nedenle hem ellerinizi yıkıyorken hem de bulaşık yıkarken veya farklı işlevlerinizi yaparken mutlaka suyun ılık olması gerekir. Ayrıca eldiven kullanmanız da büyük ölçüde önemlidir.

Deterjan ve çeşitli kimyasal maddeler yine ellerinize en çok zarar veren ürün tipleridir. Özellikle bulaşık yıkarken, evinizi temizliyorken elleriniz koruma olmadan bir kimyasala temas edecek ise kesinlikle eldiven kullanmalısınız. Elinizde sırf o an acı olmadığı için rahatlıkla deterjana dokunabilirsiniz ancak bunun zararlarını ileride görürsünüz.

Bu gibi zararlara maruz kalmamak adına son derece dikkatli olmalısınız. Ellerinize verdiği zarar bir yana ellerinizin ve tırnaklarınızın çirkin görünmesine de sebebiyet vermektedir bu gibi uygulamalar.  Bu gibi ürünler ile temas ettiyseniz eğer uzun süre boyunca çeşitli koruyucu jellerden kullanmalısınız. Ayrıca bazı doğal bakım ürünlerine de başvurarak ellerinizin güzelliğini sağlayabilir onları kısa sürede onarabilir ve güzelleştirebilirsiniz.

El ve Tırnaklara Doğal Bakım Nasıl Yapılır?

Ellerinizi yıkıyorken bilmediğiniz sabunları özellikle sıvı sabunları kullanmayın.

Evinizde temizlik yaparken eldiven kullanımına çok dikkat edin. Kullanacağınız eldiven de elinizi terletmeyen narin yapıda bir eldiven olmalıdır.

Ellerinizi sık sık elinize zarar vermeyecek yapıda olan sabun ile yıkamalı ve onları nemlendirmelisiniz.

Yine elleriniz için gerekli olan bazı egzersizleri de yapabilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde elleriniz daha narin ve yumuşak yapıda olacaktır.

El ve Tırnak İçin Özel Maske

El ve tırnaklarınız için yine özel bir maske tarifi vereceğiz. Bu tarif vasıtası ile gerekli bakımlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu maskenin faydaları nelerdir?

  • Ellerinizin daha yumuşak ve narin yapıda olmasını sağlar
  • Kısa sürede parlak ve sağlam tırnaklara sahip olursunuz
  • Ellerinize bu güne kadar gelmiş olan zararlardan kurtulursunuz
  • El ağrılarınız var ise kısa sürede giderir

İlk olarak malzemelerimizden bahsedelim;

  • 2 adet elma
  • 1 adet salatalık
  • 1 adet domates

Bunları bir kap içerisinde karıştıracaksınız. Az ılık su ilave edebilirsiniz. Sonra ellerinize sürerek en az 20 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bu işlemin sonucunda yukarıda bahsettiğimiz faydaları kısa sürede görebilirsiniz. Ayrıca bu maskeyi ayda bir kez uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Daha fazla uyguladığınız takdir de bazı alerjik etkiler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu