Anne - Çocuk

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara tuvalet eğitimi 20-36 ay arasında verilmesi uygun oluyor. 20-36 aydan daha geç veya erken vermek çocuğun ruhsal dünyasında problemleri meydana getirebilir. Çocuk sabah uyandığı zaman altı kuru ise kasları gelişmiştir. Çocuğun altına yapmasına engel olan durum idrar ve kakasını tutmasına yardımcı olan kas sistemidir.  Çocuk günün belirli saatlerinde altını kirletmiyorsa tuvalete alışabilir. Özellikle bebek bezinden rahatsız olmak, her gün düzenli olarak tuvaletini yapması, iç çamaşırını giyme isteği, ebeveynleri tuvalete gittiği zaman merak etmesi, çocuğun kendi iç çamaşırını kendisinin indirip çıkarması tuvalet eğimi için önemli kriterlerdir. Çocuk tuvalet eğitimine alıştıktan sonra, tuvaletinin geldiğini fark edince tuvaletine gidebilir.

 

Tuvalet Eğitimi Nasıl Başlatılır?

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması kadar ebeveynlerin de aynı şekilde tuvalet eğitimini vermeye hazır olmaları gerekiyor. Bu süre zarfında ebeveynlerin sabırlı olması gerekiyor. Çocuk tuvaletini, neden tuvalete yapması gerektiğini kavraması önemli bir adımdır. Ebeveynler tuvalet ile ilgili tüm bilgileri çocuğu ile mutlaka paylaşmalıdır. Tuvalet kâğıdı, lazımlık, klozet gibi kavramların mevcut anlamlarının öğrenilmesi gerekiyor. Bunları öğrendikten sonra 2 veya 3 dk tuvalette kakasını yapmasını beklenebilir. Özellikle yemeklerden sonra 2-3 dk arasında beklemek sağlıklı bir çözüm olacaktır. Lazımlığa oturan çocuk, kakasını tuvalete yapabilir. Çocuk tuvaletini yaptıktan sonra övgüde bulunulabilir. Fakat yapılan övgünün aşırıya kaçırılmaması gerekiyor.

 

Tuvalet Eğitiminde Kullanılan Yöntemler

Tercihe bağlı olarak ebeveynler evin her odasına lazımlık yerleştirebilir. Bir kaza oluşma riskine karşı yedek bir pantolon ve bez bulunması önemlidir. Ev soğuk ise evin ısısı artmalı ve çocuğun ayaklarına bir çift çorap giydirilmesinde fayda vardır. Çocuğun bütün gün belden aşağı çıplak bir şekilde evde dolaşabilmesine izin verilmelidir. Çocuğun tuvalete gitme isteği geldiği zaman, evde kendisine en yakın olan lazımlığa gitmesi sağlanır. Çocuğa tuzlu olan atıştırmalıklar ve su oranı yüksek olan besinlerin tükettirilmesi gerekiyor. Yetişkinler tuvalete gittikleri zaman beraberinde çocuklarını götürüp, tuvaletlerini yapmaları gerektiğini ifade etsinler. Bu sayede çocuk zihninde her bireyin tuvaletini yaptığını ve bu durumun normal bir süreç olduğunu oluşturur. Tuvalet eğitimi de çocuğun gelişiminin bir parçasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu