Anne - Çocuk

Anneliğin Tarihi Değişimi

Anneliğin Tarihi Değişimi

Anne, deyince akla mutluluk gelir. Anne her şeydir. Bir çocuğa hayat veren nefes veren annedir. Zaten Kuranı Kerim de cennet annelerin ayakları altında sözü geçiyor. Annelik çok kutsal bir meslektir. Her kadın bir annedir ki bu yüzden her kadına iyi, şefkatli, merhametli davranılmalıdır. Dünya genelinde anneler çok büyük bir rol üstlenmektedir. Çünkü annelik bir çocuğun geleceği hakkında en kritik hamleleri yapar. Bir çocuk farkına bile olmadan annesine muhtaçtır.

Anne Ne İse Çocuğu da Odur!

Dünya üzerinde bazı kötü olaylara rastlayabiliyoruz. Gerek annenin çocuğuna gerekse çocuğunun anneye saygılı ve sevgi ile yaklaşması arasındaki mesafeyi iyi belirlenmesi gerekir. Bir insan şefkati, terbiyeyi, sevgiyi, saygıyı annesinden öğrenir. Bir anne asilse kendi oğlu da etrafındaki kadınlara adilce davranır.

Dünya tarihinde kadınlara verilen değer yılar geçtikçe değişti. Eski zamanlarda kadına olan değer hiç yokken yılar geçtikçe o değer oluşup artmaya başladı. Kadınlar yeryüzünde bizlere sunulan büyük bir hediyedir. Eğer kadınlar olmasaydı neler olurdu. En kötüsü de annesizlik olurdu, bir çocuğu herşeyden mahrum edebilirsin ama annesizlik asla olmaz ila ki bir yerde o ince bağ kopar. Her yerde görürsünüz anneme şöyle davranıyorum anneme böyle yapıyorum vs. Ama söylemekle olmuyor işte.

Annelere Verilmesi Gereken Değer

Bir anneye dünyanın en güzel imkânlarını sunmalıyız. Onlar biz gençler için en büyük nimete hatta tüm insanlar için. İyiyi, kötüyü, yanlısı, doğruyu şefkati, merhameti anneden öğreniriz. Öğrenmeden bile örnek almalıyız. Dinimizde de sık sık yer alan kadınlar tüm insanlık için en büyük nimettir. Birçok kişi bunun kıymetini bilmezken bilenler zaten gerçek mutluluğu hissediyor. Annelerine hak ettiği değeri vermeyen insanlar değerlendirildiğinde her zaman yüzlerin düşük ve mutsuz olunduğu görülüyor.

Anneler herkes için her şeydir. Ne yapılırsa yapılsın her zaman annenize muhtaç kalırsınız. Maddi olsun manevi olsun en büyük boşluğu manevi olarak dolduruyorlar. Zaten yokluklarında her zaman içinizde bir boşluk hissederdiniz. Anneler dünyanın en değerli nimetidir. Bunun kıymetini bilmek ve hak ettikleri değeri her zaman için vermek bir evladın en büyük vazifesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu