advertorial

Bilinmeyenleri İle HPV…

Bilinmeyenleri İle HPV…

İnsanlarda oldukça sık görülen virüslerden bir tanesi olarak da bilinen HPV, Human Papilloma Virus olarak adlandırılan ve genital bölge ile mukozalarda enfeksiyon yapabilen bir virüstür. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmasından dolayı insanların öncelikli olarak HPV nedir sorusuna cevap almaları daha sonrasında ise teşhisin ve tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi adına uzmanlar ile iletişime geçmesi son derece önemlidir.

 

HPV Belirtileri Nelerdir?

 

İnsanların HPV belirtileri nelerdir sorusuna cevap almadan önce bu virüsün ne olduğu ile alakalı net bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Virüsün genetik özelliklerine bakıldığı zaman DNA içerikli olduğu gözlenebilmektedir. 55 nm boyutuna sahip olmasından dolayı vücuttaki en küçük çatlaklardan dahi kolaylıkla geçerek kişiden kişiye sorunsuzca bulaşabilmektedir. Konu ile alakalı yapılmış olan araştırmalar esnasında da görülebileceği üzere günümüze kadar tespit edilmiş olan 100’ün üzerinde HPV alt tipi bulunmaktadır. Bu alt tiplerin en az 10 tanesi ise aynı zamanda kansere de yol açmaktadır. Kanser oluşumuna neden olan HPV alt türleri de kendi içlerinde yüksek riskli ve düşük riskli olarak iki kategoriye ayrılmaktadır.

 

İnsanların HPV nedir ve belirtileri nelerdir sorusu hakkında yapacakları araştırmalar sırasında da görebilecekleri gibi çoğu zaman belirtiler ortaya çıkmamaktadır. Çoğu zaman bu virüsü kapmış olan kişide ortaya çıkan enfeksiyon herhangi bir belirti ortaya koymamakta ve kimi zaman da kendi kendine geçmektedir. Dolayısıyla kişi o zaman zarfı içerisinde HPV taşıyıcısı olduğunun bile farkında olmadan başka insanlara virüsü bulaştırabilirler. Bununla beraber kimi insanlarda ise farklı belirtiler kendini gösterebilmektedir.

 

Erkeklerde HPV anüs ve penis çevresindeki siğil oluşumu ile kendini belli ederken kadınlardaki siğil oluşumu ise vajina ve anüs çevresinde ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber hem kadınlarda hem de erkeklerde boğaz bölgesinde çıkan siğiller de yine HPV belirtisi olarak kendini gösterebilmektedir. Kadınlarda eğer ki rahim ağzı kanseri belirtileri ortaya çıkıyorsa bilinmelidir ki bu durumun sonucunda da HPV söz konusu olmaktadır.

 

HPV’nin Tedavisi Var Mı?

 

Günümüzde HPV tedavisi ile alakalı yapılmakta olan çalışmalar her geçen gün ciddi anlamda artış göstermeye başladı. Her ne kadar virüsün tam anlamıyla vücuttan yok edilmesine imkan tanımakta olan bir tedavi daha ortaya çıkartılamamış olsa da yapılacak olan tedaviler ile beraber siğillerin ve kansere öncü olmakta olan lezyonların yok edilmesine yönelik çeşitli tedaviler bulunmaktadır. Gerçekleştirilecek tedavi öncesinde kişide var olan belirtiler ayrıntılı olarak incelenmekte ve daha sonrasında da buna göre en uygun sonuçların nasıl elde edilebileceği hakkında daha net çalışmalar yapılmaktadır. Siğillerin tedavi edilmesi için dokuyu dondurma ya da çıkartma başta olmak üzere solüsyonlar ve tropikal kremler, parlaklık tedavisi, ameliyat gibi yöntemler de duruma bağlı olarak uzmanlar tarafından kişiye sunulmaktadır.

 

Bunlarla beraber HPV tedavisi için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi son derece önemlidir. Bu sayede vücudun kendini toparlaması ve meydana gelecek olan durumlara karşı kendini koruması çok daha mümkün bir hale gelmiş olacaktır. Kadınların rahim ağzı bölgesinde kanser öncesi ya da kanserli hücreler bulunuyor ise çalışmalar da buna göre şekillendirilerek var olan durumun ortadan kaldırılması hedeflenecektir.

 

Başta HPV’nin ne olduğu olmak üzere belirtileri ve yapılması gereken tedavilerin bilinmesi; konu ile alakalı atılacak olan adımların çok daha etkili olmasını sağlayacaktır. Probiyotix internet sitesi başta HPV olmak üzere bu konu hakkında akıllarda yer etmekte olan soruların tamamının cevaplarını insanlara veriyor. Böylece insanlar istedikleri her bilgiyi https://www.probiyotix.com/hpv-icin-tedavi-secenekleri-nelerdir/ adresinden alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu