Sağlıklı Yaşam

Zayıflama İlaçları Gerçekten Zayıflatır mı?

Zayıflama İlaçları Gerçekten Zayıflatır mı?

Son dönemlerde çoğunlukla bayanlarda zayıflama isteği oldukça artmış bir durumda. Herkes kolay zayıflamanın yollarını ararken ortaya zayıflama ilaçları çıktı. Haftada 3 ila 4 kilo zayıflama garantisi veren bu zayıflama ilaçları halk dilinde ‘zayıflama çayları’ büyük bir ilgi gördü. Durum böyle olunca bazı sosyal medya kullanıcıları, influncerlar kendi adlarıyla zayıflama çayları çıkardı.

Peki Bu Çaylar Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Kullanan kullanıcılar memnun kaldıklarını, istedikleri verimi aldıklarını söylüyor. Fakat diyetisyenler bu tutumu doğru bulmuyor. Sağlıksız ve içerdiği bazı maddelerden dolayı zayıflama ilaçlarının sadece bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorlar.

Sağlık Bakanlığı Onay Veriyor Mu?

Çoğu zayıflama çayları sağlık bakanı onaylı olmasına rağmen diyetisyenler zararlı olduğuna dair istikrarlı bir şekilde tavırlarını koruyorlar. Zayıflama çayları üreticileri Tarım bakanlığı onaylı zayıflama çaylarını, Sağlık bakanlığı onayı olmadan da piyasaya sürebildiklerini savunuyorlar.

Müşteri Memnuniyeti ?

Zayıflama çaylarını kullanan müşteriler kullandıkları ilk hafta itibariyle vücutlarında oluşan büyük değişimi gördüklerini dile getiriyor. Zayıflama miktarı her kullanıcı da farklı rakam olarak değişebiliyor. Peki zayıflama ilaçlarını kullanan herkes memnun mu? İşte bu soruda kullanıcılar ikiye ayrılıyor. Zayıflama çaylarından her ne kadar memnun kalan kullanıcı olsa da memnun kalmayan kullanıcı kitlesi de  oldukça fazla. Memnun kalmayan kullanıcıların başlıca şikayetleri şunlardır ;

  • Baş dönmesi
  • Deri sarkıklığı
  • Çatlak oluşumu
  • Verdikleri kiloları geri alma
  • Uykusuzluk
  • Mide bulantısı

Hangi Durumda Zayıflama Çayları Tüketilmemeli? 

Genellikle kronik rahatsızlığı olan insanların zayıflama çaylarından uzak durması gerektiği söyleniliyor. Örnek olarak;

  • Tansiyon Hastaları
  • Epilepsi Hastaları
  • Şeker Hastaları

 

Bu hastalıkların yanı sıra kas hastalıkları olan, kilosu -boy ve kilo endeksinin- altında olan, kan değerleri düşük olan insanların zayıflama çaylarını tüketmemeleri gerektiği söyleniliyor.

Zayıflama Çayları Sağlığa Zarar Verir Mi?

Her ne kadar zayıflama çayı üreticileri bu durumu inkar etse de diyetisyenler aynı fikirde değiller. Diyetisyenler zayıflama çaylarının çoğu insanda denge sorunu, halsizlik, baygınlık vb. Sorunlara yol açtığını söylüyor. İnsanların vücuduna alması gereken protein, karbonhidrat, yağ, lif, dengesini bozduğunu düşünen diyetisyenler zayıflama çaylarına oldukça karşıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu